82" LG 82UM8070PUA 4K HDR Smart LED TV w/ AI ThinQ
Expired
+ Free Shipping
+39Deal Score
24,640 Views
Specs:
3840 x 2160 4K Ultra HD Display
Refresh Rate: 120Hz (TruMotion 240)
HDR: 4K Cinema HDR (Dolby Vision, HDR10, HLG) HDR Dynamic Tone Mapping Pro
Smart Platform: LG AI ThinQ
Mounting Pattern: VESA 600x400mm
2.0ch Dolby Atmos Speakers
802.11ac Wi-Fi + Bluetooth 4.2
Ports:
4x HDMI w/ HDCP 2.2
3x USB 2.0
1x RF In
1x Composite In
1x Ethernet
1x Digital Optical Audio Out
1x RS232C Mini Jack
Editor's Notes & Price Research
Written by
Offer valid until February 16, 2020 at 5:59 PM ET or while supplies last. - CChoiVA
The 82"model specifically is a VA panel, not IPS. The 86" and 75" are IPS. It's a samsung panel, personally I'd get a VA panel over large IPS, so much better blacks and no IPS flashlighting/glow. The 86" IPS is notoriously bad for that.
Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.
Not getting much love. Maybe this will be the normal price now?
So you're saying the 82" is better than the 86"....
MVP!
After using IPS on my 75" LG versus my sister's 65" VA Samsung.....IPS all the way for me. My sister who had been using the VA panel for over a year was like....why is your TV looking so much better!!