Popular Deal

6-Lbs Blue Buffalo Life Protection Formula Healthy Weight Small Breed Dog Food $10.45 w/ S&S + Free Shipping

$10.43
+8 Deal Score
4,157 Views
Amazon [amazon.com] has the 6-Lbs Blue Buffalo Life Protection Formula Healthy Weight Small Breed Dog Food (chicken & brown rice recipe) on sale for $10.43 when you checkout via subscribe & save. Shipping is free.

Note: you may cancel subscribe & save anytime after your order ships.

Also available:
Chewy [chewy.com] has the 6-Lbs Blue Buffalo Life Protection Formula Healthy Weight Small Breed Dog Food (chicken & brown rice recipe) on sale for $10.43 when you opt for autoship & save. Shipping is free on orders $49+. New Chewy Autoship Customers save 30% off first autoship order, bringing item total to $7.69.

Note: you may cancel autoship anytime after your order ships.
Share
Good deal?
You gave thanks to JuJuFrankenbean for this post.
Thank you!
JuJuFrankenbean posted this deal. Say thanks!
Add Comment
in Dog Food (10)
If you purchase something through a post on our site, Slickdeals may get a small share of the sale.
Deal
Score
+8
4,157 Views
$10.43
About the OP
Send Message
Pro Deal Hunter
Joined Oct 2019 Slickdeals Staff Deal Hunter
6,066 Reputation Points
832 Deals Posted
861 Votes Submitted
1,416 Comments Posted
Don't have Amazon Prime? Students can get a free 6-Month Amazon Prime trial with free 2-day shipping, unlimited video streaming & more. If you're not a student, there's also a free 1-Month Amazon Prime trial available.

19 Comments

1

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Nov 2009
L9: Master
5,254 Posts
885 Reputation
#2
Diet dog food? How they do that?
0
0
0
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Feb 2007
L9: Master
4,767 Posts
#3
"Popular" at 3TU 1 Comment

looks like an Amazon low and cheaper per pound than buying the 30lb bag right now
0
0
0
0
Reply
Last edited by sarcasmogratis May 17, 2020 at 12:03 PM.
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Apr 2008
L4: Apprentice
318 Posts
70 Reputation
#4
Crappy food for crappy owners. So many healthier alternatives at the same price point.
2
0
0
6
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jun 2013
L2: Beginner
39 Posts
18 Reputation
#5
Quote from ctran813
:
Crappy food for crappy owners. So many healthier alternatives at the same price point.
What's wrong with this food? Rated 4/5 here
https://www.dogfoodadvisor.com/do...ction-dry/
2
0
0
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jun 2013
L2: Beginner
39 Posts
18 Reputation
#6
Quote from itsarectangle
:
Diet dog food? How they do that?
Higher protein content
0
0
0
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Oct 2015
L3: Novice
254 Posts
18 Reputation
#7
You dudes are eating this yourselves aren't you? I know some of you and you do not own a dog.
3
0
0
1
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Feb 2015
L2: Beginner
25 Posts
16 Reputation
#8
Quote from ctran813
:
Crappy food for crappy owners. So many healthier alternatives at the same price point.
Any other recommendations? We have been using this for 2 years and our dog loves it. Switched from Purina.
0
0
0
0
Reply

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Aug 2013
L2: Beginner
34 Posts
37 Reputation
#9
Quote from Duhr
:
Any other recommendations? We have been using this for 2 years and our dog loves it. Switched from Purina.
I switched from Blue Buffalo. It always seemed to make my dog lethargic. I've used Wellness, which I'd recommend, and currently use Hill Science Diet. Just do some searches for "problems with Blue Buffalo" and see for yourself.
0
0
0
2
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users Show Post
HIDDEN
05-17-2020 at 06:27 PM
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Apr 2008
L4: Apprentice
318 Posts
70 Reputation
#11
Quote from Duhr
:
Any other recommendations? We have been using this for 2 years and our dog loves it. Switched from Purina.
I feed raw but when I don't have time, I feed dehydrated food. Way way way healthier and around the same price range per pound.

Honest Kitchen
Sojos
Spot Farm
Grandma Lucy

Guarantee your dog will be spending less time at the vet.
0
0
0
0
Reply
Last edited by ctran813 May 17, 2020 at 06:31 PM.
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jun 2013
L2: Beginner
39 Posts
18 Reputation
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank ?
#12
Quote from ctran813
:
How about an abundance of recalls? How about it's literally fast food? How about they cut corners? How about it lacks moisture and causes liver problems?

Is that enough for you? Don't be lazy and throw garbage in your dog's bowl.

Like I said, there's way better product in the same price range. Those that thumbs don't either don't give a shit about their dog so they shouldn't own one. Or too farking lazy to do the proper research.
I was genuinely asking, so I don't understand why your answer is aggressive. You can drive your point across without calling me names, etc. Anyway, thanks for the info.
4
0
0
0
Reply
Last edited by mika_d27 May 17, 2020 at 06:36 PM.
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Apr 2008
L4: Apprentice
318 Posts
70 Reputation
#13
Quote from mika_d27
:
I was genuinely asking, so I don't understand why your answer is aggressive. You can drive your point across without calling me names, etc. Anyway, thanks for the info.
Sorry, people get on my nerve when I recommend a better product with comparable price but still insists on kibble for God knows why. My apologies.
0
0
0
4
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Nov 2010
L3: Novice
191 Posts
567 Reputation
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank ?
#14
Quote from ctran813
:
I feed raw but when I don't have time, I feed dehydrated food. Way way way healthier and around the same price range per pound.

Honest Kitchen
Sojos
Spot Farm
Grandma Lucy

Guarantee your dog will be spending less time at the vet.
How is the price comparable to your suggestions? The first 2 you mentioned are around $10 for 4 Ounces vs. this deal which is $10 for 6 POUNDS. Raw is also stretching it at $10. My dog is 11 years old and has only gone to vet for normal shots. He's eaten kibble all his life and last couple years mix of dry and wet chunks for taste (all rated well on advisor). I get you love your dog, but not everyone has time to cook their dog a meal like they do their kids. If your dog is still healthy eating what you give (like mine), then no reason to change, especially if the dog like it. Get off your soapbox.
3
0
0
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Apr 2008
L4: Apprentice
318 Posts
70 Reputation
#15
Quote from someone03
:
How is the price comparable to your suggestions? The first 2 you mentioned are around $10 for 4 Ounces vs. this deal which is $10 for 6 POUNDS. Raw is also stretching it at $10. My dog is 11 years old and has only gone to vet for normal shots. He's eaten kibble all his life and last couple years mix of dry and wet chunks for taste (all rated well on advisor). I get you love your dog, but not everyone has time to cook their dog a meal like they do their kids. If your dog is still healthy eating what you give (like mine), then no reason to change, especially if the dog like it. Get off your soapbox.
How do you figure? $10/6 = $1.67/lb

Honest kitchen is $60/40 = $1.50/lb
0
0
0
0
Reply
Page 1 of 2
1
Join the Conversation
Add a Comment
 
$3.57
7 1
Frontpage Deal
$5.15
w/ Subscribe & Save
126 47
Frontpage Deal
$4.07
115 45
$27.65
11 5
$8.88
31 22

Link Copied to Clipboard