48" LG OLED48C1PUB 4K Smart OLED TV + $100 eBay Credit + 4-Yr Warranty
+ Free Shipping
40% off
eBay
131 Comments 38,187 Views
Visit eBay
Deal Details
Thanks to Deal Editor iconian for finding this deal.
Also,
Specs/Key Features
  • Resolution: 3840x2160
  • Refresh Rate: 120Hz (Native) OLED Motion Pro
  • Processor: α9 Gen 4 Processor 4K
  • HDR: Cinema HDR (Dolby Vision, HDR10, HLG) Dolby Vision IQ
  • G-Sync Compatible
  • Smart Platform: webOS + ThinQ AI
    • Ports:
      • 4x HDMI
      • 3x USB 2.0
      • 1x RF/Cable
      • 1x Ethernet
      • 1x RS-232C
      • 1x Digital Audio Output
      • 1x Headphone Out
Editor's Notes
Written by SubZero5 | Staff
  • About this deal:
  • About this product:
    • Rating of 4.8 from over 750 BuyDig customer reviews.
  • About this store:
    • Seller at eBay - BuyDig - has a 99.1% positive rating from over 600,500 reviews.
    • Free 30 day returns
    • Return details here.
Original Post
Written by iconian | Staff
About the Poster
Also,
Specs/Key Features
  • Resolution: 3840x2160
  • G-Sync Compatible
    • Ports:
      • 4x HDMI
      • 3x USB 2.0
      • 1x RF/Cable
      • 1x Ethernet
      • 1x RS-232C
      • 1x Digital Audio Output
      • 1x Headphone Out
Editor's Notes
Written by SubZero5 | Staff
  • About this deal:
  • About this product:
  • About this store:
    • Free 30 day returns
    • Return details here.
Original Post
Written by iconian | Staff
Community Voting
Deal Score
+41
Good Deal
Visit eBay
Leave a Comment
Unregistered (You)
Top Comments
fatlardo
1977 Posts
1433 Reputation
Jimmdean
739 Posts
264 Reputation
TwiTch-R6
269 Posts
70 Reputation
Love mine
But I am still curious how they will try to deny burn-in insurance claims in a few years
131 Comments
Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.
Nov 04, 2021 05:10 PM
1,977 Posts
Joined May 2008
fatlardoNov 04, 2021 05:10 PM
1
Nov 04, 2021 05:11 PM
267 Posts
Joined Jul 2012
dsk99Nov 04, 2021 05:11 PM
267 Posts
739 Posts
Joined Mar 2007
JimmdeanNov 04, 2021 06:22 PM
818 Posts
Joined Sep 2016
westermacNov 04, 2021 06:29 PM
818 Posts
269 Posts
Joined Oct 2016
TwiTch-R6Nov 04, 2021 06:31 PM
Love mine
929 Posts
Joined Apr 2014
MaterialismNov 04, 2021 06:33 PM
929 Posts
that's a great deal.
Joined Aug 2008
cuoreesitanteNov 04, 2021 06:37 PM
26 Posts
Joined Aug 2011
dxxyy0Nov 04, 2021 06:38 PM
26 Posts
567 Posts
Joined Jan 2013
TerencePNov 04, 2021 06:39 PM
567 Posts
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank TerenceP
Quote from westermac :
2
Joined Sep 2016
westermacNov 04, 2021 06:42 PM
Quote from TerenceP :
That actually makes a lot of sense! Thanks
237 Posts
Joined Jul 2013
northernraiderNov 04, 2021 06:43 PM
237 Posts
dxxyy0Nov 04, 2021 06:44 PM
Quote from cuoreesitante :
My eye is at 36 inch from this TV and that requires the back of the stand to be at 44" away. (8 inch from screen to back of stand if it's not wall mounted).
My desk is only 30" deep so I ended up using another desk to put tv on like an extension of my desk. Wall mount would be better but I have concrete wall here so that would be pain.
146 Posts
Joined Oct 2012
AdVanceYourselfNov 04, 2021 06:45 PM
146 Posts
Quote from TwiTch-R6 :
Joined Mar 2007
JimmdeanNov 04, 2021 06:48 PM
Quote from TwiTch-R6 :
108 Posts
MicadelicNov 04, 2021 06:50 PM
108 Posts
Any deals on a 60"