Forum Thread

4-Oz Thai Kitchen Gluten Free Green Curry Paste $2.29 shipped w/ Prime @ Amazon

$2.29
+13 Deal Score
3,929 Views
Amazon [amazon.com] has 4-Oz Thai Kitchen Gluten Free Green Curry Paste for $2.29. Shipping is free w/ Amazon Prime or on orders $25+.

https://www.amazon.com/dp/B000SRM...sdrc=staff
Share
Good deal?
You gave thanks to RazorConcepts | Staff for this post.
Thank you!
RazorConcepts | Staff posted this deal. Say thanks!
Add Comment
in Health Food (3)
If you purchase something through a post on our site, Slickdeals may get a small share of the sale.
Deal
Score
+13
3,929 Views
$2.29
About the OP
Send Message
Pro Deal Editor
Joined Oct 2009 Slickdeals Editor Mod
4,851 Reputation Points
403 Deals Posted
5,764 Votes Submitted
4,342 Comments Posted
Don't have Amazon Prime? Students can get a free 6-Month Amazon Prime trial with free 2-day shipping, unlimited video streaming & more. If you're not a student, there's also a free 1-Month Amazon Prime trial available.
Questions & Answers BETA
Ask our community of deal experts a question about this deal, product, or store.

7 Comments

1
Post to Q&A to get a quicker answer to your question!

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Aug 2020
L2: Beginner
53 Posts
18 Reputation
#2
Highly recommend Mae Ploy instead. Drastically less expensive and better flavor
Like Reaction
0
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jul 2019
Space Cowboy
947 Posts
298 Reputation
Pro
#3
Quote from tablloyd :
Highly recommend Mae Ploy instead. Drastically less expensive and better flavor
Don't know about quality, but it's not less expensive:
https://www.amazon.com/Mae-Ploy-G...B00PZLXTB6
Like Reaction
1
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
1
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Nov 2011
L5: Journeyman
1,269 Posts
339 Reputation
#4
Damn, I just paid $4 for this at Kroger! Thanks!
Like Reaction
0
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Sep 2008
L7: Teacher
2,044 Posts
921 Reputation
#5
Quote from Milk4Ever :
Don't know about quality, but it's not less expensive:
https://www.amazon.com/Mae-Ploy-G...B00PZLXTB6
The Mae Ploy is 14 oz tub. Price per Oz the Mae Ploy would've cheaper than this.
Like Reaction
1
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jul 2019
Space Cowboy
947 Posts
298 Reputation
Pro
#6
Quote from bloake :
The Mae Ploy is 14 oz tub. Price per Oz the Mae Ploy would've cheaper than this.
My calculation says
thai kitchen $2.29/4oz= 57 cents
Mae ploy $7.25/14oz= 52 cents
My comment was in reply to a post that said it was drastically cheaper. If you wanna call a 5 cent difference per ounce substantial, then you're right. I would argue that having a smaller container would be desirable for several reasons, including not having the food go bad before it's finished, so it may end up being less expensive.
Like Reaction
1
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jul 2013
L5: Journeyman
813 Posts
414 Reputation
Pro
#7
Quote from Milk4Ever :
Don't know about quality, but it's not less expensive:
https://www.amazon.com/Mae-Ploy-G...B00PZLXTB6 [amazon.com]
I pay $4.99 for the 2.2-lb tub at my local Asian market. I've seen it on Amazon before at much lower prices than it's currently going for.
Like Reaction
0
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jul 2013
L5: Journeyman
813 Posts
414 Reputation
Pro
#8
Quote from Milk4Ever :
My calculation says
thai kitchen $2.29/4oz= 57 cents
Mae ploy $7.25/14oz= 52 cents
My comment was in reply to a post that said it was drastically cheaper. If you wanna call a 5 cent difference per ounce substantial, then you're right. I would argue that having a smaller container would be desirable for several reasons, including not having the food go bad before it's finished, so it may end up being less expensive.
Mae Ploy is wayyy cheaper than that at most Asian markets and it's usually cheaper than that on Amazon too. I pay $4.99 for a 2.2-lb tub of red/green curry paste at a local market. It takes a pretty long time to go bad, in my experience.
Like Reaction
0
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
Page 1 of 1
1
Join the Conversation
Add a Comment
 

Trending Stores

Coupons for Popular Stores

More Grocery Deals & Discounts

Link Copied to Clipboard

Slickdeals is community-supported. We may get paid by brands or deals, including promoted items.