55" Sony Bravia XR55A80J OLED 4K UHD 120Hz Smart Google TV
+ Free Shipping
61% off
Amazon
267 Comments 110,341 Views
Visit Amazon
Deal Details
Update: This popular deal is still available.
Amazon has 55" Sony Bravia XR55A80J A80J OLED 4K Smart Google TV on sale for $998. Shipping is free.
Thanks to community member aepro for finding this deal.
Specs
  • Resolution: 3840x2160 (4K Ultra HD)
  • Refresh Rate: 120Hz
  • Panel Type: OLED
  • HDR10, Dolby Vision, Hybrid Log Gamma
  • Google Smart TV
  • Viewing Angle: 178° x 178°
  • 802.11ac Wi-Fi, Bluetooth 4.2
  • VESA: 300 x 300 mm
  • Ports:
    • 4x HDMI
    • 3x USB
    • 1x RF Antenna
    • 1x Composite
    • 1x Digital Audio (Optical)
    • 1x 3.5mm Audio
    • 1x Ethernet
Editor's Notes
Written by RevOne | Staff
  • About this deal:
  • About this product:
  • About this store:
  • Refer to the forum thread for additional deal discussion.
Original Post
Written by aepro | Staff
About the Poster
Specs
  • Refresh Rate: 120Hz
  • Panel Type: OLED
  • Google Smart TV
  • Viewing Angle: 178° x 178°
  • VESA: 300 x 300 mm
  • Ports:
    • 4x HDMI
    • 3x USB
    • 1x RF Antenna
    • 1x Composite
    • 1x Digital Audio (Optical)
    • 1x 3.5mm Audio
    • 1x Ethernet
Editor's Notes
Written by RevOne | Staff
  • About this deal:
  • About this product:
  • About this store:
Original Post
Written by aepro | Staff
Community Voting
Deal Score
+107
Good Deal
Visit Amazon
Price Intelligence
Model: Sony A80J 55” Class 4K HDR OLED With Google TV XR55A80J
Deal History
Sale Price
Slickdeal
  • Today
Current Prices
Sort: Lowest to Highest | Last Updated 5/13/2026, 04:09 PM
Sold By Sale Price
Leave a Comment
Unregistered (You)
Top Comments
mrgreed18
3438 Posts
642 Reputation
1. X90J doesnt hold a candle to this TV or any OLED.
2. Brightness is not all that matters - color reproduction and saturation are key as well
covington1974
37 Posts
10 Reputation
covington1974
37 Posts
10 Reputation
267 Comments
Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.
Jul 01, 2022 09:27 AM
Joined Jul 2006
covington1974Jul 01, 2022 09:27 AM
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank covington1974
Jul 01, 2022 09:30 AM
71 Posts
Joined Jul 2013
Jumpman4LifeJul 01, 2022 09:30 AM
71 Posts
That's a very good deal cheaper than the 2021 55" LG C1. Is it just me or did they jack the price up on the 65" A80J on Amazon?
112 Posts
Joined Apr 2013
PremierePrimoJul 01, 2022 09:51 AM
112 Posts
These are going to go fast! Giving myself an hour to decide.
694 Posts
Joined Sep 2015
GKiaJul 01, 2022 10:25 AM
694 Posts
Pro
Expert
This user is an Expert in Tech & Electronics
3,402 Posts
Joined May 2018
Champagne13Jul 01, 2022 10:39 AM
Pro
Expert
Quote from GKia :
859 Posts
Joined Feb 2011
diablo2184Jul 01, 2022 10:41 AM
859 Posts
Add price in the title?
Joined Feb 2010
RegulusJul 01, 2022 10:44 AM
1
Joined Aug 2008
Slimeyface
Quote from diablo2184 :
Add price in the title?
They're trying to keep it a secret Confused
310 Posts
Joined Oct 2015
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users.
covington1974Jul 01, 2022 11:29 AM
2
Joined Apr 2013
499 Posts
BubbaPug523Jul 01, 2022 11:49 AM
499 Posts
Is brightness an issue with this TV? I really wish Costco sold the 55, because of their warranty and return policy. I see they already have the A80k 65" on their website.