Sorry, this deal has expired. Get notified of deals like this in the future. Add Deal Alert for this Item
Popular Deal

Annie's Organic Chocolate Chip Cookie Bites, 10 Packets, 10.5 oz - $4.79 or $4.49 /w S&S - Amazon YMMV

$4.49
phoinix Expert
+12 Deal Score
7,905 Views
Price:
$1.20 lower (20% savings) than the list price of $5.99
20% coupon applied at checkout.

Subscribe & Save:
5%: $4.49, 10%: $4.19
20% coupon applied at checkout. Subscribe & Save orders only.

Features:
  • BITE-SIZE COOKIES: Annie's Chocolate Chip Cookie Bites are made with sustainably sourced organic cocoa
  • WHOLESOME INGREDIENTS: No artificial flavors, synthetic colors or high-fructose corn syrup
  • CERTIFIED ORGANIC: Certified-organic ingredients
  • ON-THE-GO TREAT: Perfectly portable dessert for lunches or an anytime treat
  • CONTAINS: 10 packets
Customer reviews:
★★★★ / 2,220 global ratings

https://smile.amazon.com/dp/B06XDG16VC [amazon.com]
Share
Good deal?
You gave thanks to phoinix for this post.
Thank you!
phoinix posted this deal. Say thanks!
If you purchase something through a post on our site, Slickdeals may get a small share of the sale.
Deal
Score
+12
7,905 Views
$4.49
About the OP
Send Message
Expert Pro
Joined Dec 2010 L9: Master
15,612 Reputation Points
3,623 Deals Posted
3,876 Votes Submitted
4,288 Comments Posted
Don't have Amazon Prime? Students can get a free 6-Month Amazon Prime trial with free 2-day shipping, unlimited video streaming & more. If you're not a student, there's also a free 1-Month Amazon Prime trial available.
Questions & Answers BETA
Ask our community of deal experts a question about this deal, product, or store.

12 Comments

1
Post to Q&A to get a quicker answer to your question!

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users Show Post
HIDDEN
08-12-2022 at 08:48 AM
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jul 2013
L5: Journeyman
993 Posts
472 Reputation
Pro
#3
Quote from juniorrose :
I mean I'm a diabetic so that's gonna be a hard pass for me but is this the company that shut the factory down over unionization
No, it isn't
Like Reaction
5
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Nov 2004
L4: Apprentice
312 Posts
56 Reputation
#4
Two seed oils. Pass
Like Reaction
2
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
1
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jun 2016
L2: Beginner
50 Posts
14 Reputation
#5
Quote from juniorrose :
I mean I'm a diabetic so that's gonna be a hard pass for me but is this the company that shut the factory down over unionization
You wanna split a twelver of Pabst with me?
Like Reaction
1
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jul 2007
L5: Journeyman
547 Posts
264 Reputation
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank ?
#6
For those keeping score:


$4.49 for 10.5 ounces = $0.43 per ounce X 16 = $6.85 per pound


You draw your own conclusions but no matter how you look at it this is a rather high price to pay for just over a half pound of cookies, not to mention that a one-ounce package is a very small serving size.


.
Like Reaction
3
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
1
Nothelpful Reaction
1
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Aug 2004
L6: Expert
1,315 Posts
965 Reputation
#7
Quote from juniorrose :
I mean I'm a diabetic so that's gonna be a hard pass for me but is this the company that shut the factory down over unionization
That's Amy's Kitchen, 331 employees will be losing their jobs.
Like Reaction
1
Funny Reaction
1
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jun 2016
L2: Beginner
50 Posts
14 Reputation
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank ?
#8
Quote from onlycash :
For those keeping score:


$4.49 for 10.5 ounces = $0.43 per ounce X 16 = $6.85 per pound


You draw your own conclusions but no matter how you look at it this is a rather high price to pay for just over a half pound of cookies, not to mention that a one-ounce package is a very small serving size.


.
Oreos $3.99 for 14 oz = 0.28 per ounce x 16 = $4.48 per pound.

We've been trying to reach you concerning your vehicle's extended warranty. You should've received a notice in the mail about your car's extended warranty eligibility. Since we've not gotten a response, we're giving you a final courtesy call before we close out your file
Like Reaction
2
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
1
Nothelpful Reaction
0
Reply

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Sep 2016
Purveyor of Cereal
110 Posts
42 Reputation
#9
Shout outs to our all-star math champs that calculated cookie price per pound. Not all heroes wear capes (but they do evidently eat cookies!)
Like Reaction
1
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jul 2007
L5: Journeyman
547 Posts
264 Reputation
#10
Quote from kris4647 :
Oreos $3.99 for 14 oz = 0.28 per ounce x 16 = $4.48 per pound.

We've been trying to reach you concerning your vehicle's extended warranty. You should've received a notice in the mail about your car's extended warranty eligibility. Since we've not gotten a response, we're giving you a final courtesy call before we close out your file

Interesting, not sure if you're agreeing or casting doubt on what I've said, or making my argument for me.

I will add, taking your numbers as correct, the Oreos in your example are half again cheaper per pound than the other cookies.

Again I'm not saying either cookie is cheap or expensive, that's up to the buyer to decide. I should also add that cookies can be had at a far lower price than $6.50 or even $4.50 per pound.


.
Like Reaction
0
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Feb 2018
L4: Apprentice
477 Posts
42 Reputation
#11
Organic cost more, I love Oreos but they're Nutritional garbage.
Like Reaction
0
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jan 2008
L6: Expert
1,662 Posts
267 Reputation
#12
Quote from ThriftyHalibut921 :
Organic cost more, I love Oreos but they're Nutritional garbage.
Is that better than Non Nutritional garbage?
laugh out loud
Like Reaction
0
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Sep 2011
L2: Beginner
99 Posts
36 Reputation
#13
Dead?
Like Reaction
0
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
Page 1 of 1
1
Join the Conversation
Add a Comment
 

Trending Stores

Coupons for Popular Stores

More Grocery Deals & Discounts

More Annie's Homegrown Deals

Link Copied to Clipboard

Slickdeals is community-supported. We may get paid by brands or deals, including promoted items.