expiredSM1703 posted Nov 11, 2022 06:49 PM
Item 1 of 2
Item 1 of 2
expiredSM1703 posted Nov 11, 2022 06:49 PM
MyProtein: 50% Off 100+ Products + 30% off everything else w/code FRENZY30 + Free Shipping with $80+
$20
Myprotein
Visit MyproteinGood Deal
Bad Deal
Save
Share
Leave a Comment
15 Comments
Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.
Whey Protein Isolate, after coupon, is $185.49 / 200 servings = $0.93/serving
Serving Size = 1 Scoop or 25g
25g x 200 servings = 5000g or 11 lbs.
$185.49 / 11 lbs. = $16.86/lb.
Last Black Friday, isolate was ~$5/lb.
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank Ruzarik
Whey Protein Isolate, after coupon, is $185.49 / 200 servings = $0.93/serving
Serving Size = 1 Scoop or 25g
25g x 200 servings = 5000g or 11 lbs.
$185.49 / 11 lbs. = $16.86/lb.
Last Black Friday, isolate was ~$5/lb.
It wasn't because someone stumbled across the label makers, this was a well-thought-out decision that took weeks or months for the company to decide how to pull this off and how much it would cost them in both reprinting labels and packaging and redoing their websites info as well as how much they expect their customer base to decide to leave them for the dishonesty and shadiness. They've calculated it down to the penny. And the only way to let them know they done farked up is to
BUY ELSEWHERE.
It's sad because I was their strongest proponent when the labdoor samples came out for years... Nothing good stays the same.
Whey Protein Isolate, after coupon, is $185.49 / 200 servings = $0.93/serving
Serving Size = 1 Scoop or 25g
25g x 200 servings = 5000g or 11 lbs.
$185.49 / 11 lbs. = $16.86/lb.
Last Black Friday, isolate was ~$5/lb.
Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.
It wasn't because someone stumbled across the label makers, this was a well-thought-out decision that took weeks or months for the company to decide how to pull this off and how much it would cost them in both reprinting labels and packaging and redoing their websites info as well as how much they expect their customer base to decide to leave them for the dishonesty and shadiness. They've calculated it down to the penny. And the only way to let them know they done farked up is to
BUY ELSEWHERE.
It's sad because I was their strongest proponent when the labdoor samples came out for years... Nothing good stays the same.
If quality is what you're after just go to labdoor and pick their best balance between cheapest and highest quality. I'm just abhorrently against rewarding bad/shady business practices with my money. Wouldn't matter if these guys were the absolute best in the world, I'd sooner buy my own cow and milk it for whey than give them money after they pull this shit
Triple/quintuple price hike and obfuscating the labels to make it sound like you're getting more than you are, deal breaker for me.
I got in on the iHerb sale recently and got a few 5lb bags for 29 a piece, they're the chocolate flavor but not as strongly chocolate as other brands. No sugar though they use monk fruit and stevia so that's a plus to me
Only other thing is to swing by GNC when you have a $10 off $40 coupon and shop the clearance pile
Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.
Leave a Comment