Slickdeals is community-supported.  We may get paid by brands for deals, including promoted items.
Heads up, this deal has expired. Want to create a deal alert for this item?
expiredcaptainguy posted Jan 21, 2023 09:32 PM
expiredcaptainguy posted Jan 21, 2023 09:32 PM

5.5-Oz Wonderful Pistachios w/ No Shells (Chili Roasted)

& More

2 for $6

$12

Amazon
122 Comments 71,008 Views
Visit Amazon
Good Deal
Save
Share
Deal Details
Amazon has Select Wonderful Pistachios (No Shells) on sale listed below. Shipping is free w/ Prime or on $25+.

Thanks to community member captainguy for sharing this deal.

Available (Change qty to 2; Multibuy discount applies in cart):

Editor's Notes

Written by SubZero5 | Staff
No longer available:

Original Post

Written by captainguy
Community Notes
About the Poster
Deal Details
Community Notes
About the Poster
Amazon has Select Wonderful Pistachios (No Shells) on sale listed below. Shipping is free w/ Prime or on $25+.

Thanks to community member captainguy for sharing this deal.

Available (Change qty to 2; Multibuy discount applies in cart):

Editor's Notes

Written by SubZero5 | Staff
No longer available:

Original Post

Written by captainguy

Community Voting

Deal Score
+300
Good Deal
Visit Amazon

Price Intelligence

Model: Wonderful Pistachio Lightly Salted Shelled Pistachios, 6 OZ

Deal History 

Sale Price
Slickdeal
  • $NaN
  • Today

Current Prices

Sort: Lowest to Highest | Last Updated 12/26/2025, 10:08 PM
Sold By Sale Price
Amazon$5.49

Leave a Comment

Unregistered (You)

Top Comments

gibsonbass
11095 Posts
1208 Reputation
4 for $7.19 only.
pony
2816 Posts
1264 Reputation
For those doing math, I weighed the shells of the shelled variety, and extremely close to 50%, within a percent, of the weight was shells. So when calculating cost/weight, just double (or half) on the conversion for apples to apples comparison.
dirkdigles
159 Posts
110 Reputation
How $7.19?

121 Comments

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

Jan 21, 2023 10:38 PM
14,633 Posts
Joined Jul 2006
ben_r_Jan 21, 2023 10:38 PM
14,633 Posts
Awesome! $9.58 for four bags!
Jan 21, 2023 10:43 PM
4,175 Posts
Joined Jan 2007
!xobile!Jan 21, 2023 10:43 PM
4,175 Posts
Quote from vaspat :
careful of kidney stones. spent the day in ER in severe pain. still love pistachios...
https://media.tenor.co/images/a6b.../tenor.gif
3
Jan 21, 2023 10:44 PM
103 Posts
Joined Mar 2010
varoonJan 21, 2023 10:44 PM
103 Posts
In four 4 bags
Jan 21, 2023 10:49 PM
41 Posts
Joined Mar 2021
FremontStreetJan 21, 2023 10:49 PM
41 Posts
Thanks OP, Got 2!!

Subscription summary
Items (2):$11.98
Shipping & handling:$0.00
Subscribe & Save:-$1.80
Multibuy Discount:-$5.99


Total before tax:$4.19
Estimated tax to be collected:$0.00
Order total:$4.19
Jan 21, 2023 10:50 PM
2,940 Posts
Joined Oct 2008
ImaPuppyJan 21, 2023 10:50 PM
2,940 Posts
Max 10 bags per account so 4, 4, 2 for about $18.50 with 15% S&S when you order that way.

Comes out to about $5/lb which is outstanding for shelled.
Last edited by ImaPuppy January 21, 2023 at 04:50 PM.
1
Jan 21, 2023 10:54 PM
2,080 Posts
Joined Dec 2012
PgaJan 21, 2023 10:54 PM
2,080 Posts
Quote from ImaPuppy :
Max 10 bags per account so 4, 4, 2 for about $18.50 with 15% S&S when you order that way.

Comes out to about $5/lb which is outstanding for unshelled.
I stopped at 20 bags of various flavors. No limit for me.
1
Pro
Jan 21, 2023 10:55 PM
2,816 Posts
Joined May 2008
pony
Pro
Jan 21, 2023 10:55 PM
2,816 Posts

Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank pony

For those doing math, I weighed the shells of the shelled variety, and extremely close to 50%, within a percent, of the weight was shells. So when calculating cost/weight, just double (or half) on the conversion for apples to apples comparison.
2
2

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

Jan 21, 2023 10:56 PM
392 Posts
Joined Apr 2013
John0316Jan 21, 2023 10:56 PM
392 Posts
Quote from dirkdigles :
How $7.19?


Items (4): $23.96
Shipping & handling: $0.00
Buy any 4, Save 5%: -$1.20
Subscribe & Save: -$3.59
Multibuy Discount: -$11.98
Total before tax: $7.19
Estimated tax to be collected: $0.00
Order total: $7.19
Jan 21, 2023 10:57 PM
2,357 Posts
Joined Apr 2006
tinkakatJan 21, 2023 10:57 PM
2,357 Posts
wow in for 4 less than 2 a bag
Jan 21, 2023 10:58 PM
392 Posts
Joined Apr 2013
John0316Jan 21, 2023 10:58 PM
392 Posts
Quote from ElatedSparrow143 :
How? I am getting $9.58
You're probably getting 5% SS discount. You need 5 or more SS orders to qualify for the 15% discount.
Jan 21, 2023 10:59 PM
58 Posts
Joined Sep 2019
ElatedSparrow143Jan 21, 2023 10:59 PM
58 Posts
Quote from John0316 :
Items (4): $23.96
Shipping & handling: $0.00
Buy any 4, Save 5%: -$1.20
Subscribe & Save: -$3.59
Multibuy Discount: -$11.98
Total before tax: $7.19
Estimated tax to be collected: $0.00
Order total: $7.19
Order Summary
Items (4):$23.96
Shipping & handling:$0.00
Buy any 4, Save 5%:-$1.20
Subscribe & Save:-$1.20
Multibuy Discount:-$11.98


Total before tax:$9.58
Jan 21, 2023 11:00 PM
58 Posts
Joined Sep 2019
ElatedSparrow143Jan 21, 2023 11:00 PM
58 Posts
Quote from John0316 :
You're probably getting 5% SS discount. You need 5 or more SS orders to qualify for the 15% discount.
Everyone here is posting 4 items?
Last edited by ElatedSparrow143 January 21, 2023 at 04:12 PM.
1
Jan 21, 2023 11:07 PM
4,221 Posts
Joined Feb 2011
iygJan 21, 2023 11:07 PM
4,221 Posts
Great deal. Choose slow shipping for additional $3 digital credit

Items (4): $23.96
Shipping & handling: $0.00
Amex 30% off: -$7.19
Buy any 4, Save 5%: -$1.20
Multibuy Discount: -$11.98
Subscribe & Save: -$1.20
Total before tax: $2.39
Estimated tax to be collected: $0.00
Jan 21, 2023 11:12 PM
620 Posts
Joined Jan 2018
GhostNoteSymphoniesJan 21, 2023 11:12 PM
620 Posts
Quote from John0316 :
You're probably getting 5% SS discount. You need 5 or more SS orders to qualify for the 15% discount.
I keep getting $9.58 too.

Anyway for reference...

9.58/24oz = .40/oz

Costco is $13.99 (on sale) / 48oz = .29/oz
1
2

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

Jan 21, 2023 11:17 PM
2,940 Posts
Joined Oct 2008
ImaPuppyJan 21, 2023 11:17 PM
2,940 Posts
Quote from pony :
For those doing math, I weighed the shells of the shelled variety, and extremely close to 50%, within a percent, of the weight was shells. So when calculating cost/weight, just double (or half) on the conversion for apples to apples comparison.
Don't forget the time cost and the finger pain from prying these little f***ers open.

Leave a Comment

Unregistered (You)

Popular Deals

Trending Deals