expired Posted by phoinix | Staff • Mar 1, 2023
Mar 1, 2023 10:54 AM
Item 1 of 1
expired Posted by phoinix | Staff • Mar 1, 2023
Mar 1, 2023 10:54 AM
16-Serving Isopure Whey Isolate Protein Powder (Citrus Lemonade)
w/ Subscribe & Save$17
$42
59% offAmazon
Visit AmazonGood Deal
Bad Deal
Save
Share
Leave a Comment
Top Comments
That being said I have tried all of the flavors and this is one of my favorite followed by watermelon lime. I use this all the time in my water when I am in the gym sipping as I workout, refreshing and a nice way to get your proteins macros in. Since I am used to paying in the mid 20's this is a steal of a price.
69 Comments
Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.
That being said I have tried all of the flavors and this is one of my favorite followed by watermelon lime. I use this all the time in my water when I am in the gym sipping as I workout, refreshing and a nice way to get your proteins macros in. Since I am used to paying in the mid 20's this is a steal of a price.
I've been a Isopure "purist" since probably 2004, so I'm very biased, but I still think it's one of the best proteins out there.
I am obviously a lot older now, so I'm not using it to list/build recover, but I instead I mix a scoop of this into my water bottle, add in a Liquid IV hydration citrus packet, when I play a round of golf.
Pretty much dissolves, but you do need to shake it, or use a spoon/fork a bit.
If you read some allergy friendly recipes for baking, they will often say to loosen the flour up first before scooping... they say that because the flour settles, which results in more flour being scooped into a measuring cup, & the baked goods won't turn out as well if you use the wrong ratio of flour to liquid.
I agree that they should just make the containers smaller to match the product amount better... though no matter how much smaller they make the container, the product will still settle & people will think they are getting ripped off, but it looks like there is a lot of extra room in the containers that would still allow for a smaller container & less packaging waste.
Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.
Also the aftertaste of Isopure is not good. It may sound "refreshing" but you are not listening to it...you are drinking it.
Math by serving and by oz:
This deal: $16.60/14.1oz = $1.18 per oz.
$16.60/16 "servings" = $1.04 per 20g protein serving. 5.2 cents per gram protein.
Example deals:
https://redcon1.com/products/isotope (when they run BOGO sometimes or half off deals. current code is SECRET50)
$45/36.16oz = $1.24 per oz. But BOGO deal makes this $0.62 per oz.
$45/30 "servings" = $1.50 per 25g protein serving. BOGO makes this $0.75 per serving. 3 cents per gram.
Costco:
https://www.costco.com/dymatize-i...28283.html
$63/56oz = $1.13 per oz.
$63/50 servings = $1.26 per 25g serving. 5.0 cents per gram.
It's an option for fast, clean protein. Best way to drink this is just shoot it, chew some gum, and be on your whey.
Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.
Leave a Comment