$599.99* | 27" LG UltraGear 27GX700A QHD 280HZ Tandem OLED Gaming Monitor at Amazon
29% off
Amazon
16 Comments 3,275 Views
Visit Amazon
Deal Details
Amazon [amazon.com] has 27" LG UltraGear 27GX700A QHD 280HZ Tandem OLED Gaming Monitor for $599.99.
Shipping is free.
Price
Customer reviews
4.2⭐ / 362
50+ bought in past month
amazon.com/dp/B0FLLNVXFG [amazon.com]
My other deals
#pfpd
Product Info
Community Notes
About the Poster
Deal Details
Product Info
Community Notes
About the Poster
Shipping is free.
Price
Customer reviews
4.2⭐ / 362
50+ bought in past month
My other deals
#pfpd
Community Voting
Deal Score
+10
Good Deal
Visit Amazon
Price Intelligence
Model: LG UltraGear 27GX700A-B 26.5" 16:9 WQHD 280Hz OLED HDR Gaming Monitor, Black
Deal History
Sale Price
Slickdeal
  • Today
Current Prices
Sort: Lowest to Highest | Last Updated 5/14/2026, 03:40 PM
Sold By Sale Price
Leave a Comment
Unregistered (You)
16 Comments
Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.
Jan 10, 2026 03:37 PM
109 Posts
Joined Jun 2013
catt88Jan 10, 2026 03:37 PM
109 Posts
This is an excellent monitor is you are willing to settle on 1440p.
Jan 10, 2026 03:54 PM
15 Posts
Joined Jun 2025
MaroonWallaby890Jan 10, 2026 03:54 PM
15 Posts
Quote from catt88 :
Settle? i have a 5080 and refuse to go up to 4k. Settling for lower frames is crazy to me.
68 Posts
Joined Nov 2021
ScroobyJan 10, 2026 04:32 PM
68 Posts
Quote from catt88 :
3,696 Posts
Joined Dec 2017
DonkeyFinestJan 10, 2026 04:46 PM
3,696 Posts
Too small
1
Joined Jul 2015
Quality-LearingJan 10, 2026 04:52 PM
They had a 4k 32 inch for half the price couple days ago
33 Posts
Joined Aug 2016
TeddysmJan 10, 2026 05:46 PM
33 Posts
In for 1. 4th gen Tandem Woled with crazy good review ratings from Rtings.
44 Posts
Joined Jul 2023
LavenderStar9827Jan 10, 2026 07:58 PM
44 Posts
Quote from vsauce :
That deal is getting cancelled from lg
37 Posts
Joined Oct 2015
uhFishJan 10, 2026 08:19 PM
37 Posts
Quote from vsauce :
Price error
Joined Oct 2004
VarmintCongJan 10, 2026 09:37 PM
Quote from MerryMusic9251 :
Using non-native res - eww.
VarmintCongJan 10, 2026 09:39 PM
15% 1 star reviews, sounds like it has some teething issues.
112 Posts
Joined May 2013
Puma81Jan 10, 2026 10:43 PM
112 Posts
232 Posts
Joined May 2017
ghost02Jan 10, 2026 11:33 PM
232 Posts
Jan 11, 2026 08:40 AM
Joined Nov 2010
APhamXJan 11, 2026 08:40 AM
Quote from MaroonWallaby890 :
Why not just get a 1080p monitor then, settling for lower frames on a 1440p monitor is crazy. /s
Jan 11, 2026 08:41 AM
APhamXJan 11, 2026 08:41 AM
Quote from VarmintCong :