Slickdeals is community-supported.  We may get paid by brands for deals, including promoted items.
Heads up, this deal has expired. Want to create a deal alert for this item?
expired Posted by slickerdoodles • Apr 14, 2021
expired Posted by slickerdoodles • Apr 14, 2021

6-Pack 8.5-Oz Barilla Ready Pasta (Penne) $5.45 ($0.91 each) w/ S&S + Free Shipping w/ Prime or on $25+

$5.44

$10

45% off
Amazon
8 Comments 5,639 Views
Visit Amazon
Good Deal
Save
Share
Deal Details
Amazon [amazon.com] has 6-Pack 8.5-Oz Barilla Ready Pasta (Penne) for $10.08 - 5% when you checkout via Subscribe & Save - $4.14 when you 'clip' the coupon on product page = $5.44. Shipping is free w/ Prime or on $25+.

About this deal:
  • My research indicates that this 6-Pack 8.5-Oz Barilla Ready Pasta (Penne) comes out to $0.91 each which is $0.37 (29% savings) less than the next best price from a reputable merchant.
Community Notes
About the Poster
Deal Details
Community Notes
About the Poster
Amazon [amazon.com] has 6-Pack 8.5-Oz Barilla Ready Pasta (Penne) for $10.08 - 5% when you checkout via Subscribe & Save - $4.14 when you 'clip' the coupon on product page = $5.44. Shipping is free w/ Prime or on $25+.

About this deal:
  • My research indicates that this 6-Pack 8.5-Oz Barilla Ready Pasta (Penne) comes out to $0.91 each which is $0.37 (29% savings) less than the next best price from a reputable merchant.

Community Voting

Deal Score
+16
Good Deal
Visit Amazon

Price Intelligence

Model: Barilla Ready Pasta Penne - 8.5 oz

Deal History 

Sort: Most Recent
Post Date Sold By Sale Price Activity
05/05/21Amazon$4.45 frontpage
19

Leave a Comment

Unregistered (You)

8 Comments

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

Apr 14, 2021
27,052 Posts
Joined Jun 2005
Apr 14, 2021
ionizer
Apr 14, 2021
27,052 Posts
There's another shape for $6 and change as.well

Anyone tried this yet?
Apr 14, 2021
201 Posts
Joined Dec 2010
Apr 14, 2021
kmccarthy88
Apr 14, 2021
201 Posts
Quote from ionizer :
There's another shape for $6 and change as.well

Anyone tried this yet?
It is....okay
Apr 14, 2021
476 Posts
Joined Nov 2018
Apr 14, 2021
Cataguy
Apr 14, 2021
476 Posts
Looks practical, at a premium. You're paying for the water in the pasta on this one as well. It's clever from Barilla to make a higher-margin item.
Apr 14, 2021
1,141 Posts
Joined May 2007
Apr 14, 2021
slaphappy2
Apr 14, 2021
1,141 Posts
I recall when this was 1st introduced and we scored a few for free with coupons from inserts. We love pasta at our house and could eat it several times a week but this stuff was like the worst pasta we ever ate. My family turned their noses up at it and I still have a pack or two in the pantry somewhere. Convenient for sure but tasty no
Apr 14, 2021
183 Posts
Joined Nov 2018
Apr 14, 2021
ScottT4057
Apr 14, 2021
183 Posts
Quote from Cataguy :
Looks practical, at a premium. You're paying for the water in the pasta on this one as well. It's clever from Barilla to make a higher-margin item.
i see other brands, and some stores rolling out their "Versions".. which they tend to do with high-profit items like this. in this case (Wegmans here in upstate NY, .us) has rolled this out with in there own brand
Apr 15, 2021
129 Posts
Joined Feb 2021
Apr 15, 2021
Dealoc20
Apr 15, 2021
129 Posts
Quote from ScottT4057 :
i see other brands, and some stores rolling out their "Versions".. which they tend to do with high-profit items like this. in this case (Wegmans here in upstate NY, .us) has rolled this out with in there own brand
I miss Wegmans so much (grew up in WNY, but now live out west)!
Apr 15, 2021
4,991 Posts
Joined Feb 2007
Apr 15, 2021
warezdog
Apr 15, 2021
4,991 Posts
I'll give it ago for that price!

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

Apr 19, 2021
3,185 Posts
Joined Sep 2006
Apr 19, 2021
Giantcrazy
Apr 19, 2021
3,185 Posts
Quote from Cataguy :
Looks practical, at a premium. You're paying for the water in the pasta on this one as well. It's clever from Barilla to make a higher-margin item.
What you're paying for here is convenience, like any pre-made starch (look at the bagged microwaveable rice as an example). On a per-pound basis it's ridiculously expensive. It's not 'worth it' in any way, except for portability and speed/convenience.

My daughter is in college and keeps a few packs for those days where the food court is somewhat limited and she doesn't feel like cooking. She'll grab some grilled chicken from the salad bar, add it to this with some jarred sauce and she's got a meal.

Leave a Comment

Unregistered (You)

Popular Deals

View All

Trending Deals

View All