Whalen Furniture 75" TV Console For Most Flat Panel TVs Up to 75" Black BBAVC66-GB - $153
45% off
Best Buy
12 Comments 13,561 Views
Visit Best Buy
Deal Details
Whalen Furniture 75" TV Console For Most Flat Panel TVs Up to 75" Black BBAVC66-GB
https://www.bestbuy.com/site/whal...c=pdpShare
About the Poster
Community Voting
Deal Score
+18
Good Deal
Visit Best Buy
Leave a Comment
Unregistered (You)
12 Comments
Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.
Jul 03, 2022 01:31 PM
9,275 Posts
Joined Jul 2006
NattefrostJul 03, 2022 01:31 PM
9,275 Posts
dust magnet
2
Jul 03, 2022 01:45 PM
Joined Mar 2008
BUYmeTHISJul 03, 2022 01:45 PM
Quote from Nattefrost :
dust magnet
1
Joined May 2007
eeagleJul 03, 2022 02:11 PM
664 Posts
Joined Mar 2009
sd2515Jul 03, 2022 02:19 PM
664 Posts
Can an AV Receiver fit on the shelves as it's only 22" high?
Joined Dec 2007
BrotherAliJul 03, 2022 02:19 PM
Quote from eeagle :
2
Joined Jan 2010
Dicka24Jul 03, 2022 02:33 PM
Joined Jun 2009
backforwardbackJul 03, 2022 03:48 PM
Quote from Nattefrost :
Hideous...
That way when I look at the TV...I see the TV and not the stand and all the cable crap around it.
Joined Feb 2015
gkdiamondJul 03, 2022 03:54 PM
Quote from Dicka24 :
I bought a Whalen 60" TV Console back in 2016. They are very well made with strong metal frames but Whalen is terrible at giving their shelf dimensions. The Questions & Answers on Best Buy gives their depth and height between shelves.
https://www.bestbuy.com/site/whal...Id=6420344
You can also contact their support.
https://www.whalenfurniture.com/
Joined May 2007
eeagleJul 03, 2022 09:54 PM
Quote from BrotherAli :
The Sony stand allows 3 different positions to accommodate sound bars
Quote from Dicka24 :
The top shelf 66" W x 20" D; the middle and bottom are 59.44" W x 18.14" D. 22" tall
22 Posts
Joined Jun 2013
chrisc9763Jul 03, 2022 11:38 PM
22 Posts
Thanks for the deal!. Gonna try out with a 65in oled Klipsch 504c and receiver. Wish it was wood but haven't found something affordable to fit all 3.
Joined Dec 2007
BrotherAliJul 03, 2022 11:43 PM
Quote from eeagle :
Many TV's don't have that feature
Jul 05, 2022 04:08 AM
83 Posts
Joined Apr 2010
DcalJul 05, 2022 04:08 AM
83 Posts
Have it for my 65" A80J, but it would easily fit the 77". Solid and heavy.