Costco Wholesale has for
Costco Members: 68-Ounce Ascent Whey Protein (Chocolate or Vanilla) on sale for
$45.99.
Shipping is free.
Thanks to Community Member
Milk4Ever for sharing this deal.
Note, make your flavor selection on product page. Non-Members may purchase but are subject to 5% surcharge
Available Flavors:
About this Item:
- 25g of Clean, Fast Digesting Whey Protein
- Zero Artificial Ingredients
- Native Whey Protein – The Least Processed, Most Pure Form of Whey Protein Available
- Certified Gluten Free
- rBST Free & Soy FreeIngredients:
- Vanilla: Whey Protein Isolate Blend (Native Whey Protein Isolate, Whey Protein Isolate), Whey Protein Concentrate, Natural Flavors, Sunflower Lecithin, Stevia Leaf Extract, Sea Salt
- Chocolate: Whey Protein Isolate Blend (Native Whey Protein Isolate, Whey Protein Isolate), Whey Protein Concentrate, Cocoa (Processed with Alkali), Natural Flavors, Sunflower Lecithin, Sea Salt, Stevia Leaf Extract
Leave a Comment
Top Comments
Alternatively, sometimes companies make the weight different to prevent easy and direct mental comparison with the compettiton in their consumers' minds. This is a NeuroMarketing technique commonly practiced by Costco. Next time you go to Costco, find a kirkland product and its close alternative and look at their price signs; one will give price per lb and the other in oz! They do this so you can't simply compare prices and have to do some math , which is paychologically painful and aversive for most people, so they give up and pick whatever product they're cued to pick. Fascinating stuff!
61 Comments
Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.
I have never seen this product in-store, but it has gone on sale on Costco website for the same price last year.
These have natural vanilla/cocoa flavors (no artificial flavoring), use sunflower lecithin instead of soy, and are sweetened with stevia. They also use branded protein (Native whey) so it might be indicative of higher accountability and quality control. I have tried the vanilla; it tastes pretty good with moderate sweetness and not overpowering vanilla flavor.
If you'd like to maximize protein per $, the vanilla has +4 servings compared to the chocolate flavor
Product link on Amazon, for reference: (note that the package is 4 oz. smaller on amazon)
https://www.amazon.com/Ascent-Nat...D6VN0?th=
I use chocolate Vitamin Shoppe Body Tech Pro whey and am just looking for something passable-- not too sweet would be just fine. That one has been fine for me on all fronts.
I use chocolate Vitamin Shoppe Body Tech Pro whey and am just looking for something passable-- not too sweet would be just fine. That one has been fine for me on all fronts.
Thanks and duly noted.
I'm happy w/WPC as I have no problems digesting it. A 75% protein by weight is good to me. Both the Ascent and Whey Tech Pro have this, as well as a similar calorie and fat content. The 110 lbs of Whey Tech Pro I bought last year is a WPI/WPC blend like this one. But the price was $3.26/lb, whereas this is $10.82.
But turns out I'll have to pass on this deal. I've resettled at a $7-$8/lb buy price for whey nowadays and was eager to comment on the post before I did the $/lb calculation.
Yeah but is this better?
Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.
I'm happy w/WPC as I have no problems digesting it. A 75% protein by weight is good to me. Both the Ascent and Whey Tech Pro have this, as well as a similar calorie and fat content. The 110 lbs of Whey Tech Pro I bought last year is a WPI/WPC blend like this one. But the price was $3.26/lb, whereas this is $10.82.
But turns out I'll have to pass on this deal. I've resettled at a $7-$8/lb buy price for whey nowadays and was eager to comment on the post before I did the $/lb calculation.
Now WPC comes out at $8.7 per lb. If you put it on S&S:
https://www.amazon.com/gp/aw/d/B0...0DER&psc=1
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank Milk4Ever
Alternatively, sometimes companies make the weight different to prevent easy and direct mental comparison with the compettiton in their consumers' minds. This is a NeuroMarketing technique commonly practiced by Costco. Next time you go to Costco, find a kirkland product and its close alternative and look at their price signs; one will give price per lb and the other in oz! They do this so you can't simply compare prices and have to do some math , which is paychologically painful and aversive for most people, so they give up and pick whatever product they're cued to pick. Fascinating stuff!
Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.
https://www.costco.com/dymatize-i...28283.html
Leave a Comment