59% off
6 Comments 4,823 Views
Get Deal at Retailer
Deal Details
Specs:
Tame your overgrown trees and shapeless shrubs with this versatile, ergonomic, Sun Joe 24V-LRPL2-LTE-SJG 24V Cordless Handheld and Long-Reach Pruner and Lopper. SUN JOE's powerful pole pruner quickly and easily swaps between handheld use and telescopic pole for those tough-to-reach branches, and the durable bypass blades make up to 500 cuts on a single charge. SUN JOE's powerful iON+ rechargeable battery technology gives you the room to roam your yard + garden completely cord-free to go where the work is - all with zero carbon emissions for cleaner air. And when the work is done, simply plug in and power up for your next project. Includes a blade cover, hexagon wrench socket key and lug wrench and charger.
  • Pruner: 11" x 4" x 1.75"
  • Pole extends 4' to 5.83'
  • Easily swap from handheld operation to pole pruner
  • 80 Watt motor
  • Includes pruner/lopper, battery compartment, telescopic pole, blade cover, hexagon wrench socket key, lug wrench, 24V 2.0-Ah lithium battery, and charger
  • 5.18 lbs
https://joesfactoryoutlet.com/col...efurbished
About the Poster
Specs:
  • Pruner: 11" x 4" x 1.75"
  • Pole extends 4' to 5.83'
  • 80 Watt motor