Slickdeals is community-supported.  We may get paid by brands for deals, including promoted items.
Heads up, this deal has expired. Want to create a deal alert for this item?
expired Posted by r1quicksilver • Jan 11, 2024
expired Posted by r1quicksilver • Jan 11, 2024

Amazon.com: BSN SYNTHA-6 Whey Protein Powder with Micellar Casein, Milk Protein Isolate, Chocolate Milkshake, 48 Servings $33.74 with subscribe and save

$34

$66

48% off
Amazon
10 Comments 5,345 Views
Visit Amazon
Good Deal
Save
Share
Deal Details
Chocolate or Vanilla
Subtotal (1 item): $44.99
Shipping & handling: $2.99
Your Coupon Savings: -$9.00
Free Shipping: -$2.99
Subscribe & Save: -$2.25
Total before tax: $33.74
Estimated tax to be collected: $0.00
Order total: $33.74

https://www.amazon.com/dp/B002DYJ1EC
Community Notes
About the Poster
Deal Details
Community Notes
About the Poster
Chocolate or Vanilla
Subtotal (1 item): $44.99
Shipping & handling: $2.99
Your Coupon Savings: -$9.00
Free Shipping: -$2.99
Subscribe & Save: -$2.25
Total before tax: $33.74
Estimated tax to be collected: $0.00
Order total: $33.74

https://www.amazon.com/dp/B002DYJ1EC

Community Voting

Deal Score
+12
Good Deal
Visit Amazon

Price Intelligence

Model: BSN Sports Syntha-6 Protein Powder - Health Supplements at Academy Sports - 2760089

Deal History 

Sale Price
Slickdeal
  • $NaN
  • Today

Current Prices

Sort: Lowest to Highest | Last Updated 6/17/2025, 09:36 AM
Sold By Sale Price
Amazon$53.99
Leave a Comment
To participate in the comments, please log in.

10 Comments

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

Jan 11, 2024
115 Posts
Joined Nov 2013
Jan 11, 2024
wormwood1978
Jan 11, 2024
115 Posts
Purchased, thanks
Jan 11, 2024
5,049 Posts
Joined Apr 2013
Jan 11, 2024
satellite779
Jan 11, 2024
5,049 Posts
14 grams of carbs to 22 grams of protein. More like a gainer.
1
Jan 11, 2024
2,196 Posts
Joined Feb 2015
Jan 11, 2024
impasse
Jan 11, 2024
2,196 Posts
really tired of protein moving towards advertising "servings" instead of just sticking to weight. stop that misleading shit, there's nothing useful or standardized about a "serving"

that said, i used to use this back in the day, and it a quick glance seems like it's still a good product. mixes well, no complaints about taste
Jan 11, 2024
107 Posts
Joined Oct 2009
Jan 11, 2024
muyloco
Jan 11, 2024
107 Posts
6g of those 14g of carbs per serving are fiber sourced from MCT oil powder, so that's ok. While not the best whey powder, it's not the worst either, especially for those on a budget.
Jan 11, 2024
92 Posts
Joined Apr 2007
Jan 11, 2024
Whey32
Jan 11, 2024
92 Posts
One of my favorite tasting protein powders
Jan 11, 2024
4,709 Posts
Joined Sep 2005
Jan 11, 2024
ugabuga
Jan 11, 2024
4,709 Posts
Always the same flavors on sale ..
Jan 11, 2024
2,243 Posts
Joined Aug 2011
Jan 11, 2024
btcharpied
Jan 11, 2024
2,243 Posts
I struggle to talk myself into anything but Isopure at this point. Zero carbs and insanely good taste (especially the fruit drinks).

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

Jan 11, 2024
47 Posts
Joined Aug 2019
Jan 11, 2024
OptelIV
Jan 11, 2024
47 Posts
This stuff is my favorite tasting protein powder. No coupon available for me though. YMMV.
Jan 11, 2024
421 Posts
Joined Dec 2018
Jan 11, 2024
LavenderLake5124
Jan 11, 2024
421 Posts
Full of fillers and artificial sweeteners. If you have a Costco membership the ascent protein is much better.
Jan 11, 2024
117 Posts
Joined Nov 2011
Jan 11, 2024
jamesky52
Jan 11, 2024
117 Posts
Quote from impasse :
really tired of protein moving towards advertising "servings" instead of just sticking to weight. stop that misleading shit, there's nothing useful or standardized about a "serving"

that said, i used to use this back in the day, and it a quick glance seems like it's still a good product. mixes well, no complaints about taste
I like servings is better because you know exactly how much you're getting. Servings x grams of protein per serving equals total amount of protein which is what you're really after. Doing it by weight just helps those who add tons of filler. I divide cost by total grams of protein to get cost per gram which you can then compare to other deals

Popular Deals

View All

Trending Deals

View All