Prime Members: 27" LG UltraGear 27GX700A QHD 280HZ Tandem OLED Gaming Monitor
+ Free Shipping
29% off
Amazon
23 Comments 10,557 Views
Get Deal at Amazon
Deal Details
Thanks to Deal Hunter tDames for finding this deal.
Available from:Product Features:
  • 26.5" QHD (2650x1440) OLED Display
  • Refresh Rate: Up to 280Hz
  • Response Time: 0.03ms
  • VESA Display HDR TrueBlack500 w/ DCI-P3 99.5%
  • NVIDIA G-SYNC compatible & AMD FreeSync Premium Pro
  • Tilt / height / swivel / pivot adjustable stand
  • Ports:
    • 2x HDMI
    • 1x DisplayPort
Editor's Notes
Written by StrawMan86 | Staff
  • About this deal:
  • About this store:
Original Post
Written by tDames | Staff
Product Info
Community Notes
About the Poster
Deal Details
Product Info
Community Notes
About the Poster
  • Refresh Rate: Up to 280Hz
  • Response Time: 0.03ms
  • Ports:
    • 2x HDMI
    • 1x DisplayPort
Editor's Notes
Written by StrawMan86 | Staff
  • About this deal:
  • About this store:
Original Post
Written by tDames | Staff
Community Voting
Deal Score
+25
Good Deal
Get Deal at Amazon
Price Intelligence
Model: LG UltraGear 27GX700A-B 26.5" 16:9 WQHD 280Hz OLED HDR Gaming Monitor, Black
Deal History
Sale Price
Slickdeal
  • Today
Current Prices
Sort: Lowest to Highest | Last Updated 5/14/2026, 03:40 PM
Sold By Sale Price
Leave a Comment
Unregistered (You)
Top Comments
RectalRapture
2365 Posts
414 Reputation
If you go LG direct 15% cash back opportunity on the same priced monitor.
AndrewR4682
29 Posts
14 Reputation
23 Comments
Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.
Oct 06, 2025 02:21 PM
2,365 Posts
Joined Nov 2016
RectalRaptureOct 06, 2025 02:21 PM
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank RectalRapture
Oct 06, 2025 06:41 PM
29 Posts
Joined Mar 2018
AndrewR4682Oct 06, 2025 06:41 PM
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank AndrewR4682
723 Posts
Joined Dec 2008
GorgulaOct 06, 2025 06:43 PM
723 Posts
The "Tandem" in the name:
Oct 07, 2025 01:35 AM
350 Posts
Joined Aug 2016
trrboOct 07, 2025 01:35 AM
350 Posts
Quote from AndrewR4682 :
Pro
Oct 07, 2025 02:35 AM
Joined Nov 2017
Slick_Drone
Pro
Quote from trrbo :
Quote from AndrewR4682 :
Besides the fact that they are likely talking about a non-tandem WOLED, 1440p 27" is a way lower pixel density than your iPad Pro. That greatly affects the text clarity as well.