34" LG Ultragear 34GX90SA-W WQHD 240Hz OLED Curved Gaming Monitor
+ Free Shipping
51% off
Amazon
16 Comments 11,358 Views
Visit Amazon
Deal Details
Thanks to Deal Hunter phoinix for sharing this deal.
Specs:
  • Resolution: 3440x1440 (WQHD)
  • Panel Type: OLED (21:9 aspect ratio)
  • Refresh Rate: 240Hz
  • Response Time: 0.03ms (GtG at Faster)
  • Color Depth / Gamut: True 10-bit / ~98.5% DCI-P3
  • Curve Radius: 800R
  • VESA: 100x100mm
  • Ports:
    • 2x HDMI 2.1
    • 1x Displayport 1.4
    • 1x USB-C (upstream) with 65W power delivery
    • 2x USB Type-A
    • 1x Ethernet
    • 1x Headphone Jack
Editor's Notes
Written by SubZero5 | Staff
  • About this Store:
  • Additional Information:
    • 2-Year Manufacturer Warranty
    • Rated 4.2 out of 5 stars on Amazon based on over 140 customer reviews.
Original Post
Written by phoinix | Staff
Product Info
Community Notes
About the Poster
Deal Details
Product Info
Community Notes
About the Poster
Specs:
  • Resolution: 3440x1440 (WQHD)
  • Refresh Rate: 240Hz
  • Curve Radius: 800R
  • VESA: 100x100mm
  • Ports:
    • 2x HDMI 2.1
    • 1x Displayport 1.4
    • 2x USB Type-A
    • 1x Ethernet
    • 1x Headphone Jack
Editor's Notes
Written by SubZero5 | Staff
  • About this Store:
  • Additional Information:
    • 2-Year Manufacturer Warranty
Original Post
Written by phoinix | Staff
Community Voting
Deal Score
+30
Good Deal
Visit Amazon
Price Intelligence
Model: LG 34GX90SA-W 34-inch Ultragear WQHD (3440 x 1440) OLED Curved Gaming Monitor 240Hz, 1ms, NVIDIA G-Sync Compatible, AMD FreeSync Premium, VESA DisplayHDR True Black 400, webOS, USB Type-C, White
Deal History
Sale Price
Slickdeal
  • Today
Current Prices
Sort: Lowest to Highest | Last Updated 5/14/2026, 03:08 AM
Sold By Sale Price
Leave a Comment
Unregistered (You)
16 Comments
Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.
Nov 11, 2025 10:43 PM
163 Posts
Joined Feb 2022
SimoneuoNov 11, 2025 10:43 PM
163 Posts
Ppi ?
Nov 11, 2025 11:12 PM
20 Posts
Joined Jan 2017
techjetNov 11, 2025 11:12 PM
20 Posts
Quote from Simoneuo :
Ppi ?
Rufus says: 125 PPI.
Joined Feb 2022
SimoneuoNov 11, 2025 11:42 PM
Quote from techjet :
Rufus says: 125 PPI.
Thank you . Smilie
Nov 12, 2025 01:58 AM
31 Posts
Joined Sep 2016
Buy-itNov 12, 2025 01:58 AM
31 Posts
Is this good for work, like coding?
Nov 12, 2025 04:30 AM
84 Posts
Joined Nov 2019
BoastfulWriter2558Nov 12, 2025 04:30 AM
84 Posts
Quote from Buy-it :
3,696 Posts
Joined Dec 2017
DonkeyFinestNov 12, 2025 01:34 PM
3,696 Posts
Too much curve. That's why its not popular.
816 Posts
Joined Jun 2010
BirdshtNov 12, 2025 09:51 PM
816 Posts
Quote from Buy-it :
Joined Sep 2004
spike32Nov 13, 2025 06:10 PM
The curves are too tight
1
Joined Nov 2012
ablangNov 14, 2025 03:46 AM
Quote from spike32 :
The curves are too tight
You're not describing a woman, are you?
1
spike32Nov 14, 2025 04:30 AM
Quote from ablang :
I would like a 2800R
72 Posts
Joined Oct 2017
p2dadeckaNov 14, 2025 01:24 PM
72 Posts
Does this have vrr flicker?
110 Posts
Joined Jun 2009
ThunderRyderNov 15, 2025 03:06 PM
110 Posts
Quote from BoastfulWriter2558 :
Why is OLED not good for text? Or is it just this particular model?
I look at code a lot and trying to upgrade from an IPS monitor.
BoastfulWriter2558Nov 16, 2025 11:32 AM
Quote from ThunderRyder :
MadblasterNov 17, 2025 04:50 AM
Quote from ThunderRyder :
I like my oled monitor for reading texts. I am a medical student and read textbooks and do assignments on the 45 inch version of this monitor for hours and I don't seem to notice blurry text (btw I'm coming from dual 32 inch 4k monitors). At first for like 4 or 5 days I was adjusting to the text but then it got normal.