Frontpage Deal

3.3 Oz Himalayan Large Dog Chew (Cheese Flavor)

2 for $7.20
$24.96
w/ Subscribe & Save
+84 Deal Score
21,276 Views
Amazon has 3.3 Oz Himalayan Large Dog Chew (Cheese Flavor) on sale at 2 for $7.19 (price shown at checkout) when you change the quantity to 2 and checkout via Subscribe & Save. Shipping is free with Prime or on orders of $25 or more.

Thanks to community member yodajo for finding this deal.

Note, you may cancel your Subscribe & Save subscription any time after your order ships.

Also Available:
Share
Good deal?
You gave thanks to yodajo for this post.
Thank you!
yodajo posted this deal. Say thanks!

Original Post

Written by
Edited December 2, 2022 at 11:17 AM by
Amazon has highly rated Himalayan dog chews get 2 for the price of 1 ($7.99). I was also able to get these with a $3 digital credit for choosing no rush shipping.

https://www.amazon.com/gp/product...=UTF8&th=1
Add Comment
Created 12-01-2022 at 04:59 AM by yodajo
If you purchase something through a post on our site, Slickdeals may get a small share of the sale.
Deal
Score
+84
21,276 Views
2 for $7.20
$24.96
Don't have Amazon Prime? Students can get a free 6-Month Amazon Prime trial with free 2-day shipping, unlimited video streaming & more. If you're not a student, there's also a free 1-Month Amazon Prime trial available.
Questions & Answers BETA
Ask our community of deal experts a question about this deal, product, or store.

66 Comments

1 2 3 4 5
Post to Q&A to get a quicker answer to your question!

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Sep 2016
X00X-Ghost-X00X
5,962 Posts
3,705 Reputation
Pro
#61
Quote from Pastability :
I am genuinely looking forward to it. I am interested in the practicality of doing this. To me I would pick up a side hustle over this much extra time, work, and materials. Milk, prepping, curdling, molding by hand or buying a mold (do you already have one in mind?), adding flavor and doing your own own quality control! Now for $10 I can have premium assured quality delivered to me.
Full disclosure I looked on reddit and Wag! Is about $12 for doing a 30 minute walk. In my area at least. That is with them taking a whopping 40% out! I could spend 30 minutes walking a beagle or hours crafting cheese chews. So if this is even remotely feasible I will be impressed.

Maybe because I am newer I simply don't get it.
If you applied this line of thinking it would eliminate many deals. I try to realistically think about the ratio of people that will actually regret buying this offer at this price. Is there enough to make it worth my time nitpicking the deal? There could be a book written about the thought processes of different deal seekers. Probably already is but I am here with you now!
Well I just got done with all my "have to do" stuff for the day, so relaxing now. If I get a second burst of energy, I may get to it tonight. If not, I'll probably start it early tomorrow morning.

The whole process is pretty simple. You just boil some milk, and once it hits that boiling point (I think it's 215 degrees), you kill the heat, and stir in lime juice and salt. That causes the milk to curdle, and you strain out the curds from the whey (the left over liquid). Now you have cheese. You flatten it out with something heavy, to remove any excess air and water. Once that is done, you dehydrate it. You don't have to have a food dehydrator. You can do it in an air fryer at 150 degrees. That's all there is to it. Of course you can add extras to it before you press and dehydrate it. As far as milk, the less fat your milk has, the harder the end product is going to be.
Like Reaction
2
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jan 2017
New User
12 Posts
14 Reputation
#62
Quote from JMBauer74 :
Well I just got done with all my "have to do" stuff for the day, so relaxing now. If I get a second burst of energy, I may get to it tonight. If not, I'll probably start it early tomorrow morning.

The whole process is pretty simple. You just boil some milk, and once it hits that boiling point (I think it's 215 degrees), you kill the heat, and stir in lime juice and salt. That causes the milk to curdle, and you strain out the curds from the whey (the left over liquid). Now you have cheese. You flatten it out with something heavy, to remove any excess air and water. Once that is done, you dehydrate it. You don't have to have a food dehydrator. You can do it in an air fryer at 150 degrees. That's all there is to it. Of course you can add extras to it before you press and dehydrate it. As far as milk, the less fat your milk has, the harder the end product is going to be.
How goes it? While the deal wasn't the slickest it was great stocking suffers for some pups. Got 4 for $14.
Like Reaction
0
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Nov 2016
L3: Novice
178 Posts
26 Reputation
#63
Quote from JMBauer74 :
Sounds like you're getting yourself confused. These take like 5-10 minutes to make at home. I didn't tell anybody "don't buy these", but rather wondered why someone would spend this much on them when they can just save a lot of that $ and make them how they want to. These are nothing more than dehydrated cheese. You curdle some milk, separate the curds, mold it into whatever shape you want, put pressure on it to remove any bubbles, and dehydrate it Now here's the wonderful thing about doing it yourself. You can add other things to it to add flavor, as well as determine the size and hardness of it. Or you can spend $17 per pound for some lumps of dehydrated cheese and take what you're given in a bag. This isn't "wasting time and resources" as you put it. Not anymore than it is wasting time to cook yourself a meal at home.

10 of these would cost $36, or you could make 10 for around $5. My small time investment would save me roughly $30. Now that is slick!
Where do you source yak milk to curdle for such a low price? Perhaps because I live in a city in the US I don't have the same access to yak milk that you do? Absent a readly available and dirt cheap source of yak milk, I don't understand how you would be able to make a 1:1 dupe for these specialty chews at a cost of 50 cents each.
Like Reaction
0
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
Last edited by SaveMorenSpendLesss December 14, 2022 at 11:48 AM.
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Nov 2016
L3: Novice
178 Posts
26 Reputation
#64
Quote from huge :
$4 for a chew treat is still too expensive
I bought this brand and size from a Slickdeal back in October for $2.75 each and my dog fell in love with it. Maybe set a Slick alert and if it's offered at that price again, give it a try.
Like Reaction
0
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Sep 2016
X00X-Ghost-X00X
5,962 Posts
3,705 Reputation
Pro
#65
Quote from SaveMorenSpendLesss :
Where do you source yak milk to curdle for such a low price? Perhaps because I live in a city in the US I don't have the same access to yak milk that you do? Absent a readly available and dirt cheap source of yak milk, I don't understand how you would be able to make a 1:1 dupe for these specialty chews at a cost of 50 cents each.
You don't need to use yak milk. You can use skim milk and get the same result. You can use other milk as well, but the more fat, but the more fat you have, the less hard the chew will be.
Quote from Pastability :
How goes it? While the deal wasn't the slickest it was great stocking suffers for some pups. Got 4 for $14.
I actually did a batch over the weekend. It came out pretty good. Glad you were able to get a good deal on a stocking stuffer. Smilie
Like Reaction
0
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Feb 2006
L10: Grand Master
6,073 Posts
987 Reputation
#66
Quote from JMBauer74 :
You don't need to use yak milk. You can use skim milk and get the same result. You can use other milk as well, but the more fat, but the more fat you have, the less hard the chew will be.

I actually did a batch over the weekend. It came out pretty good. Glad you were able to get a good deal on a stocking stuffer. Smilie

Can you post pictures?
Like Reaction
0
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Sep 2016
X00X-Ghost-X00X
5,962 Posts
3,705 Reputation
Pro
#67
Quote from karrun :
Can you post pictures?
I can next time. The last batch was already chewed into oblivion. Smilie
Like Reaction
0
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
Page 5 of 5
1 2 3 4 5
Join the Conversation
Add a Comment
 

Trending Stores

Coupons for Popular Stores

Link Copied to Clipboard

Slickdeals is community-supported. We may get paid by brands or deals, including promoted items.