Slickdeals is community-supported.Ā  We may get paid by brands for deals, including promoted items.
popular Posted by dubba-low | Staff • Jun 29, 2024
popular Posted by dubba-low | Staff • Jun 29, 2024

Smucker's 6-Pack 12-Oz Concord Grape Jam $11.71 w/ S&S + Free Shipping w/ Prime or $35+

$12

$17

29% off
Amazon
13 Comments 7,598 Views
Get Deal at Amazon
Good Deal
Save
Share
Deal Details
Amazon [amazon.com] has 6-Pack 12-Oz Concord Grape Jam for $16.74 - 25% off when you 'clip' the coupon on the product page - 5% when you check out via Subscribe & Save = $11.71 ($1.95 Each). Shipping is free w/ Prime or on $35+ orders.

Note: Coupons are usually one use per account, possibly targeted, and YMMV.

Available Deals (Price after coupon + S&S):
Community Notes
About the Poster
Deal Details
Community Notes
About the Poster
Amazon [amazon.com] has 6-Pack 12-Oz Concord Grape Jam for $16.74 - 25% off when you 'clip' the coupon on the product page - 5% when you check out via Subscribe & Save = $11.71 ($1.95 Each). Shipping is free w/ Prime or on $35+ orders.

Note: Coupons are usually one use per account, possibly targeted, and YMMV.

Available Deals (Price after coupon + S&S):

Community Voting

Deal Score
+9
Good Deal
Get Deal at Amazon

Price Intelligence

Model: Smucker's Concord Grape Jam, 12 Ounces (Pack of 6)

Deal HistoryĀ 

Sort: Most Recent
Post Date Sold By Sale Price Activity
05/06/24Amazon$13
2
03/11/24Amazon$13 frontpage
37
07/30/23Amazon$12
1
04/01/23Amazon$11 frontpage
39
02/18/23Amazon$11
2
Show More
Leave a Comment
To participate in the comments, please log in.

13 Comments

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

Jun 29, 2024
210 Posts
Joined Jul 2006
Jun 29, 2024
the_dealseeker
Jun 29, 2024
210 Posts
Love that high fructose corn syrup & corn syrup.
Not as cheap, but can try this as an alternative: https://www.walmart.com/ip/Welch-...&sharedid=
Last edited by the_dealseeker June 29, 2024 at 02:43 PM.
3
5
Jun 29, 2024
204 Posts
Joined Nov 2020
Jun 29, 2024
SociableCalendar102
Jun 29, 2024
204 Posts
12g of sugar per tbsp for the 18oz jar, thats like 8 cans of coke per jar of jelly sheeeeeesh
2
6
Jun 29, 2024
88 Posts
Joined Nov 2018
Jun 29, 2024
GeorgeOrwell
Jun 29, 2024
88 Posts

Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank GeorgeOrwell

Amazon: $11.71 / 72 oz = 16.3 cents / ounce
Walmart: $3.92 / 32 oz = 12.3 cents / ounce
So this deal is 33% more expensive than Walmart's everyday price.

Unless you can't/won't shop at Walmart or need a lot of smaller jars...
2
Jun 29, 2024
9 Posts
Joined Aug 2017
Jun 29, 2024
debhoop
Jun 29, 2024
9 Posts
Be prepared for most of the jars to be broken…..who packs these anyway? They will come in a box where they put one small sheet of bubble wrap around the jars🤣
1
Jun 29, 2024
8,274 Posts
Joined May 2007
Jun 29, 2024
diavolo33
Jun 29, 2024
8,274 Posts

Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank diavolo33

Quote from GeorgeOrwell :
Amazon: $11.71 / 72 oz = 16.3 cents / ounce
Walmart: $3.92 / 32 oz = 12.3 cents / ounce
So this deal is 33% more expensive than Walmart's everyday price.

Unless you can't/won't shop at Walmart or need a lot of smaller jars...
Thank you. We'll never see that kind of analysis in staff influencer posts. It's all about who gives the biggest kickback.
1
Jun 30, 2024
1,373 Posts
Joined Dec 2003
Jun 30, 2024
MisterBlue
Jun 30, 2024
1,373 Posts
Quote from diavolo33 :
Thank you. We'll never see that kind of analysis in staff influencer posts. It's all about who gives the biggest kickback.
This deal is for grape jam, not jelly. Are you sure that you are comparing jam?
Jun 30, 2024
88 Posts
Joined Nov 2018
Jun 30, 2024
GeorgeOrwell
Jun 30, 2024
88 Posts
Quote from MisterBlue :
This deal is for grape jam, not jelly. Are you sure that you are comparing jam?
Yep, just picked some up for $3.92 (12.3 cents / ounce). Walmart.com lists it at an even lower $2.36 (7.4 cents / ounce), but now out of stock.
https://www.walmart.com/ip/Smucke...s/10321591

Even Amazon lists 32oz at $4.49 (14 cents / ounce).
https://www.amazon.com/Smuckers-C...B0005XMTHE

This is just a bad deal at 16.3 cents / ounce unless you really want 6 small jars instead of 2 large. Everyday price is cheaper!

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

Jun 30, 2024
320 Posts
Joined Feb 2018
Jun 30, 2024
therex10
Jun 30, 2024
320 Posts
Quote from GeorgeOrwell :
Yep, just picked some up for $3.92 (12.3 cents / ounce). Walmart.com lists it at an even lower $2.36 (7.4 cents / ounce), but now out of stock.
https://www.walmart.com/ip/Smucke...s/10321591 [walmart.com]

Even Amazon lists 32oz at $4.49 (14 cents / ounce).
https://www.amazon.com/Smuckers-C...B0005XMTHE [amazon.com]

This is just a bad deal at 16.3 cents / ounce unless you really want 6 small jars instead of 2 large. Everyday price is cheaper!
For a family Walmart is a better deal. For just my husband & I we won't use the larger jars fast enoguh. It will go bad first, so the smaller jars work better for us. Incidentally-I snagged the 6 strawberry almost a week ago for $12 or $13-it is now $25!!I would never pay the $25.
Jun 30, 2024
49 Posts
Joined Jun 2023
Jun 30, 2024
MelanomaHasselhoff
Jun 30, 2024
49 Posts
Quote from the_dealseeker :
Love that high fructose corn syrup & corn syrup.
Not as cheap, but can try this as an alternative: https://www.walmart.com/ip/Welch-...&sharedid=
Thanks for this! Even better is the same natural jelly but in a glass jar rather than a plastic one that contains millions of microscopic plastic sawdust granules.

https://www.walmart.com/ip/Welch-...om=/search
Jun 30, 2024
2,072 Posts
Joined Nov 2017
Jun 30, 2024
twiggy_alien_man
Jun 30, 2024
2,072 Posts
Amazon is probably making a killing offloading these "3 for $x" deals, since they would otherwise be throwing the stuff away since it's likely expiring soon.
1
Jul 1, 2024
1,973 Posts
Joined Dec 2009
Jul 1, 2024
Jesrf
Jul 1, 2024
1,973 Posts
Ordered this before, very fresh but 3/6 jars were shattered as they wrapped it in a thin layer of bubble wrap. What a mess
Jul 1, 2024
904 Posts
Joined Dec 2014
Jul 1, 2024
PaulS1105
Jul 1, 2024
904 Posts
Concord Grape jelly is the best for use with peanut butter on bread. I won't buy this brand though. Stonewall Kitchen makes the best Concord grape jelly. No fructose. No comparison.
1
Jul 5, 2024
490 Posts
Joined Jan 2022
Jul 5, 2024
NeatMorning7086
Jul 5, 2024
490 Posts
Quote from the_dealseeker :
Love that high fructose corn syrup & corn syrup.
Not as cheap, but can try this as an alternative: https://www.walmart.com/ip/Welch-...&sharedid=
Smuckers has a Natural line too, super tasty

Popular Deals

View All

Trending Deals

View All