Slickdeals is community-supported.  We may get paid by brands for deals, including promoted items.
Heads up, this deal has expired. Want to create a deal alert for this item?
expired Posted by Navy-Wife | Staff • May 23, 2024
expired Posted by Navy-Wife | Staff • May 23, 2024

70-Count Finish Powerball QUANTUM Infinity Shine Dishwasher Detergent Tablets

w/ Subscribe & Save

$16

$24

33% off
Amazon
34 Comments 22,092 Views
Visit Amazon
Good Deal
Save
Share
Deal Details
Amazon has 70-Count Finish Powerball QUANTUM Infinity Shine Dishwasher Detergent Tablets on sale for $15.59 when you clip the 30% off coupon on the product page and checkout with Subscribe and Save. Shipping is free w/ Prime or on $35+ orders.Thanks to Deal Hunter Navy-Wife for finding this deal.

Editor's Notes

Written by slickdewmaster | Staff
  • About the deal:
    • Please see the original post for additional details & give the WIKI and additional forum comments a read for helpful discussion.
  • About the store:

Original Post

Community Notes
About the Poster
Deal Details
Community Notes
About the Poster
Amazon has 70-Count Finish Powerball QUANTUM Infinity Shine Dishwasher Detergent Tablets on sale for $15.59 when you clip the 30% off coupon on the product page and checkout with Subscribe and Save. Shipping is free w/ Prime or on $35+ orders.Thanks to Deal Hunter Navy-Wife for finding this deal.

Editor's Notes

Written by slickdewmaster | Staff
  • About the deal:
    • Please see the original post for additional details & give the WIKI and additional forum comments a read for helpful discussion.
  • About the store:

Original Post

Community Voting

Deal Score
+43
Good Deal
Visit Amazon

Price Intelligence

Model: Finish Quantum Infinity Shine - 70 Count - Dishwasher Detergent - Powerball - Our Best Ever Clean and Shine - Dishwashing Tablets - Dish Tabs (Packaging May Vary)

Deal History 

Sort: Most Recent
Post Date Sold By Sale Price Activity
12/04/24Amazon$12
1
11/28/24Amazon$12 frontpage
11
10/08/24Amazon$14 frontpage
17
09/27/24Amazon$16
0
12/31/23Amazon$16
6
07/11/23Amazon$8.60 frontpage
43
10/17/21Amazon$13 frontpage
36
10/13/20Amazon$12
3
Show More

Current Prices

Sort: Lowest to Highest | Last Updated 6/16/2025, 10:19 PM
Sold By Sale Price
Amazon$22.49
Leave a Comment
To participate in the comments, please log in.

Top Comments

Dude.... Your phone has a calculator built right in. Lol.
Cheaper at Sams club if you have membership 100 tabs for $19.99 (0.20 per tab)
I don't get the tabs. It's still $0.21 a load. Powder is like a third of that and you can sprinkle some in the tub pre-wash.

33 Comments

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

May 24, 2024
2,106 Posts
Joined Sep 2011
May 24, 2024
DealSeekerDeal
May 24, 2024
2,106 Posts
Navy wife has the best deals! Thanks!!!
May 24, 2024
798 Posts
Joined May 2006
May 24, 2024
hbasavar
May 24, 2024
798 Posts
I bought this on 07/01/2023 for $3.09 + tax = $3.31. Good times... can't expect that to happen again.
2
Pro
May 24, 2024
1,588 Posts
Joined Apr 2017
May 24, 2024
ekguru
Pro
May 24, 2024
1,588 Posts
Cheaper at Sams club if you have membership 100 tabs for $19.99 (0.20 per tab)
Last edited by ekguru May 25, 2024 at 03:35 PM.
1
3
May 24, 2024
229 Posts
Joined Jun 2013
May 24, 2024
thomasdemasi
May 24, 2024
229 Posts
I don't get the tabs. It's still $0.21 a load. Powder is like a third of that and you can sprinkle some in the tub pre-wash.
1
May 24, 2024
2,960 Posts
Joined Feb 2011
May 24, 2024
ArseneWenger
May 24, 2024
2,960 Posts
Quote from thomasdemasi :
I don't get the tabs. It's still $0.21 a load. Powder is like a third of that and you can sprinkle some in the tub pre-wash.
If you completely fill the wash tub and the prewash with powder you are probably using at least 2-3 ounces of powder per load. Cascade is about 10 cents an ounce so I think it's not as cheap as people make it. At least with pods you know exactly the cost per load. And all of the R&D is going to pods, not powder for the past 10 years. I know tests have shown powder is still a little better but the gap is closing.
1
May 24, 2024
1,722 Posts
Joined Jul 2008
May 24, 2024
kenbuzz
May 24, 2024
1,722 Posts
Quote from ekguru :
Cheaper at Sams club if you have membership 200 tabs for $19.99 (0.20 per tab)
Dude.... Your phone has a calculator built right in. Lol.
4
2
May 24, 2024
1,155 Posts
Joined May 2015
May 24, 2024
Electricalsushi
May 24, 2024
1,155 Posts
Quote from ArseneWenger :
If you completely fill the wash tub and the prewash with powder you are probably using at least 2-3 ounces of powder per load. Cascade is about 10 cents an ounce so I think it's not as cheap as people make it. At least with pods you know exactly the cost per load. And all of the R&D is going to pods, not powder for the past 10 years. I know tests have shown powder is still a little better but the gap is closing.
I use powder products for dishwashers and washing machines because they don't leave residue like liquid and gel products. Every time I use liquid and gel products I start noticing mold rings and slime accumulation along edges. Then manufacturers want to sell products designed to clean that gunk that is avoidable in the first place.

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

May 24, 2024
2,037 Posts
Joined Sep 2010
May 24, 2024
jeremythecamel
May 24, 2024
2,037 Posts

Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank jeremythecamel

Quote from ArseneWenger :
If you completely fill the wash tub and the prewash with powder you are probably using at least 2-3 ounces of powder per load. Cascade is about 10 cents an ounce so I think it's not as cheap as people make it. At least with pods you know exactly the cost per load. And all of the R&D is going to pods, not powder for the past 10 years. I know tests have shown powder is still a little better but the gap is closing.
Tab don't allow for a proper prewash and honestly all a tab is, is compacted powder or high concentrated liquid. The R&D is for lining their own pockets. I use great value powder and have equal results to Finish or Cascade. I don't pre rinse I just scrape food of plates and throw them in.
1
1
May 24, 2024
29 Posts
Joined Jan 2015
May 24, 2024
Dimh
May 24, 2024
29 Posts
Quote from kenbuzz :
Dude.... Your phone has a calculator built right in. Lol.
Think he meant 100 tabs (that's what they sell online) which makes this only better if you do not have the Sam's membership.

https://www.samsclub.com/sams/sho...20100%20ct.
May 24, 2024
842 Posts
Joined Aug 2012
May 24, 2024
gfx2
May 24, 2024
842 Posts
Not sure but I have a subscription for this 82 count version and is cheaper.

https://a.co/d/7Sz5ztE

This I got from SD of course, probably thx to Navywife.

What am I missing?
May 24, 2024
381 Posts
Joined May 2012
May 24, 2024
BaconSnake
May 24, 2024
381 Posts
Quote from gfx2 :
Not sure but I have a subscription for this 82 count version and is cheaper.

https://a.co/d/7Sz5ztE

This I got from SD of course, probably thx to Navywife.

What am I missing?
This one is "Infinity Shine".

I've got the same subscription as you, the 82ct quantum work great for me at a lower cost.
May 24, 2024
247 Posts
Joined Mar 2018
May 24, 2024
PurpleFruit5141
May 24, 2024
247 Posts
14.28 for me
May 24, 2024
2,960 Posts
Joined Feb 2011
May 24, 2024
ArseneWenger
May 24, 2024
2,960 Posts
Quote from jeremythecamel :
Tab don't allow for a proper prewash and honestly all a tab is, is compacted powder or high concentrated liquid. The R&D is for lining their own pockets. I use great value powder and have equal results to Finish or Cascade. I don't pre rinse I just scrape food of plates and throw them in.
Tabs are for sure more profitable especially the expensive ones, my contention is just that people who promote powder over tabs always bring up the prewash argument which means they are filling the prewash section of their dishwasher which in turn means they are using a total of around 3 ounces of powder per wash. So that makes it comparable to the cost per load of a tab. You can't do the math of ($$ per box of powder / loads of dishes stated on the box) to arrive at cost per wash because that's usually based on 1 ounce per load. I've tried gels and powders in the past year and honestly it made no difference for my use case and I don't even use fancy pods, I usually use Member's Mark which I think are the cheapest around. So I ended up sticking with pods. The R&D to create pods was for lining their pockets I agree but at this point they are actually improving them and not improving powders and gels. So at least for me, it makes no difference that I miss out on prewash detergent, they have improved pods enough that it doesn't matter and it costs the same per load anyway.
Last edited by ArseneWenger May 24, 2024 at 09:05 AM.
May 24, 2024
3,055 Posts
Joined Feb 2009
May 24, 2024
long_time_lurke
May 24, 2024
3,055 Posts

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

May 24, 2024
2,037 Posts
Joined Sep 2010
May 24, 2024
jeremythecamel
May 24, 2024
2,037 Posts
Quote from ArseneWenger :
Tabs are for sure more profitable especially the expensive ones, my contention is just that people who promote powder over tabs always bring up the prewash argument which means they are filling the prewash section of their dishwasher which in turn means they are using a total of aroudn 3 ounces of powder per wash. So that makes it comparable to the cost per load of a tab. You can't do the math of ($$ per box of powder / loads of dishes stated on the box) to arrive at cost per wash because that's usually based on 1 ounce per load. I've tried gels and powders in the past year and honestly it made no difference for my use case and I don't even use fancy pods, I usually use Member's Mark which I think are the cheapest around. So I ended up sticking with pods. The R&D to create pods was for lining their pockets I agree but at this point they are actually improving them and not improving powders and gels. So at least for me, it makes no difference that I miss out on prewash detergent, they have improved pods enough that it doesn't matter and it costs the same per load anyway.
Yeah I don't even make a straight cost argument on using the powder. I just think powders are the best value when it comes to cost and actual performance. I don't fill up the pre-wash section but I put enough in there so that there's powder available for pre-wash. Also, I don't always fill up the actual detergent dispenser either. Another thing I like about powder is I can adjust how much is being used based on the load that I've put into the dishwasher. I think it's best for there to at least be a little bit of detergent in there as it's rinsing off the initial layer of grease and grime and pre-wash but to each their own. I'm sure you've heard about the YouTube video where the guy does a deep dive on all of this after watching it, it just seemed to make sense to use powder. Though, when he's doing the cost analysis he's talking about full price tabs and not sale price or budget ones I think.

Popular Deals

View All

Trending Deals

View All