14" Klipsch Reference Premiere RP-1400SW 500W RMS / 1000W Peak Subwoofer
+ Free Shipping
50% off
Adorama
108 Comments 50,713 Views
Visit Adorama
Deal Details
Update: This deal is now available again.
Thanks to Deal Editor iconian for sharing this deal.
About this Item:
  • Hyper-Efficient Balanced Performance
  • Spun Copper Front-Firing Cerametallic Woofers
  • High Efficiency Class D Amplifier
  • Front-Firing Slot Port With Exclusive Internal Flare Technology
  • 1/2-Watt Standby Mode
  • Power Type: Passive Subwoofer
  • Frequency Response:
  • 16Hz - 141Hz +/- 3dBMaximum Acoustic Output124dBAmplifier TypeClass D with Analog Preamp StageAmplifier Power500W RMS / 1000W PeakWoofer14" Ultra Long Throw CerametallicEnclosure MaterialMDFEnclosure TypeBass Reflex via Front-Firing Aerofoil Slot PortInputsDual RCA/LFE Line In, WA-2 Wireless PortDimensions (W x H x D)20 x 21.34 x 25.67" (50.8 x 54.2 x 65.2 cm)Weight83.7 lbs (38kg)
  • Klipsch 5 Year Limited Warranty
Editor's Notes
Written by citan359 | Staff
Original Post
Written by iconian | Staff
About the Poster
About this Item:
  • 1/2-Watt Standby Mode
  • Frequency Response:
Editor's Notes
Written by citan359 | Staff
Original Post
Written by iconian | Staff
Community Voting
Deal Score
+50
Good Deal
Visit Adorama
Price Intelligence
Model: Klipsch Rp-1400SW Reference Premiere 14" Subwoofer - Ebony
Deal History
Sale Price
Slickdeal
  • Today
Current Prices
Sort: Lowest to Highest | Last Updated 5/13/2026, 09:15 PM
Sold By Sale Price
Leave a Comment
Unregistered (You)
Top Comments
bnguyen1983
1065 Posts
101 Reputation
So like everywhere on the internet? lol
SavingsSamurai
7448 Posts
808 Reputation
m3n00b
160 Reputation
You're gonna love the 16. Just got one a month ago and it gets so low!
108 Comments
Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.
Jan 25, 2025 12:55 AM
108 Posts
Joined Nov 2011
x4nd3r05Jan 25, 2025 12:55 AM
108 Posts
On sale 1 day after I receive the 1200sw... Was waiting for this sale but got impatient.
Jan 25, 2025 01:11 AM
233 Posts
Joined Jan 2009
bigsnowleopardsJan 25, 2025 01:11 AM
233 Posts
Quote from x4nd3r05 :
Same, wanted this price point but I splurged on the 16" still in transit though.
Joined Aug 2011
phant0m83Jan 25, 2025 01:15 AM
Finally! Ordered immediately.
Joined Sep 2014
m3n00bJan 25, 2025 01:35 AM
Quote from x4nd3r05 :
Well what did we learn today?
Joined Sep 2014
m3n00bJan 25, 2025 01:36 AM
Quote from bigsnowleopards :
Joined Feb 2009
sdaddict001Jan 25, 2025 01:36 AM
Quote from bigsnowleopards :
I'd keep that 16inch version.
238 Posts
Joined Nov 2013
JTHulksterJan 25, 2025 01:44 AM
238 Posts
Quote from bnguyen1983 :
Finally! Ordered immediately.
1
243 Posts
mwd21Jan 25, 2025 01:57 AM
243 Posts
If space/size isn't an issue, would it be better to wait for the 16" for an extra 200?
Or is the 14" pretty similar and worth the jump to not wait for the next deal? I'm coming from my Klipsch - Reference Series 12" 400W Powered Subwoofer - Black from a few years back, so I am excited to try a newer model's upgrade.
mwd21Jan 25, 2025 02:01 AM
Quote from mwd21 :
If space/size isn't an issue, would it be better to wait for the 16" for an extra 200?Or is the 14" pretty similar and worth the jump to not wait for the next deal? I'm coming from my Klipsch - Reference Series 12" 400W Powered Subwoofer - Black from a few years back, so I am excited to try a newer model's upgrade.