expired Posted by Rokket | Staff • Jan 20, 2023
Jan 20, 2023 3:52 AM
Item 1 of 4
Item 1 of 4
expired Posted by Rokket | Staff • Jan 20, 2023
Jan 20, 2023 3:52 AM
2-Lbs Happy Belly Jasmine Rice $2.39 + Free S&H w/ Prime or $25+
$2.39
$3.08
22% offAmazon
Visit AmazonGood Deal
Bad Deal
Save
Share
26 Comments
Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.
That said, I picked up similar pkg from Target their Good & Gather brand; retail $2.59 a bag plus red card and i had a target circle $10 off $30 yesterday. Cooked it same day and it's good. I use RO water for cooking and washing rice.
max allowed is 5 bags.
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank airrich
For those that are married to a Thai/Chinese lady, 25lb bags last only a month or two. 68 cents/lb is a steal at Sams Club. Sometimes not in stock, but it comes back in often. The wife gives the rice from Sams Club a big thumbs up in taste.
For people that hate math....
Amazon deal:
$2.39 / 2 lb = $1.20/lb
Target deal (with $10 off $30, and assuming you spend exactly $30):
$12.95 for 5 bags
$10 off/$30 = x off/$12.95 ... x = $4.32 off
($12.95 - $4.32) / 10 lbs = $0.86/lb
Sam Club every day price:
$16.88 / 25 lbs = $0.68/lb
I love money. I don't like rice that much, but it seems to show up in nearly every meal that my wife makes. Did I say I love money?
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank wwarsin
https://www.walmart.com/ip/36874820
https://www.walmart.com/ip/36874821
In addition, Jasmine rice for more than $1/lb, while Basmati rice for $1/lb. I would definitely go for the basmati.
In addition, Jasmine rice for more than $1/lb, while Basmati rice for $1/lb. I would definitely go for the basmati.
Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.
That said, I picked up similar pkg from Target their Good & Gather brand; retail $2.59 a bag plus red card and i had a target circle $10 off $30 yesterday. Cooked it same day and it's good. I use RO water for cooking and washing rice.
max allowed is 5 bags.
For those that are married to a Thai/Chinese lady, 25lb bags last only a month or two. 68 cents/lb is a steal at Sams Club. Sometimes not in stock, but it comes back in often. The wife gives the rice from Sams Club a big thumbs up in taste.
For people that hate math....
Amazon deal:
$2.39 / 2 lb = $1.20/lb
Target deal (with $10 off $30, and assuming you spend exactly $30):
$12.95 for 5 bags
$10 off/$30 = x off/$12.95 ... x = $4.32 off
($12.95 - $4.32) / 10 lbs = $0.86/lb
Sam Club every day price:
$16.88 / 25 lbs = $0.68/lb
I love money. I don't like rice that much, but it seems to show up in nearly every meal that my wife makes. Did I say I love money?
Rice soup also good. Meat rice soup is good too. Burned rice is a specialty, it's crunchy and good too.
Rice also have long shelf life, can stock up and good as emergency food. Make sure to store it away from animals/bugs reach cause they like rice too.
Attachment 12865807
Attachment 12865810
Attachment 12865816
Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.