- Anyone can add/remove products now, but I may whomp changes when I re-copy from my spreadsheet
* Products with an Amazon link assume a full 5-product S&S discount for calculations. If you aren't getting the full discount, check out this post.
* Products with a SlickDeals link use the price shown in the deal.
- 1.7¢/g Protein - Deal Supplement Pea Isolate [amazon.com]
- Price: $31.41 for 5 lbs.
- 7.8% of Protein is Leucine
- 81.8% of mass is Protein
- 90% of calories are Protein
- 1.7¢/g Protein - Micro Ingredients Pea Powder [amazon.com]
- Price: $31.41 for 5 lbs.
- Unknown % of Protein is Leucine
- 81.8% of mass is Protein
- 90% of calories are Protein
- 1.88¢/g Protein - New World Whey Isolate
- Price: $111.00 for 15 lbs.
- Unknown % of Protein is Leucine
- 86.7% of mass is Protein
- 90.4% of calories are Protein
- 1.88¢/g Protein - Earthborn Elements Soy Isolate
- Price: $26.99 for 3.8 lbs.
- 8% of Protein is Leucine
- 83.3% of mass is Protein
- 90.9% of calories are Protein
- 1.96¢/g Protein - Carlyle Pea Protein [amazon.com]
- Price: $44.99 for 7 lbs.
- Unknown % of Protein is Leucine
- 72.5% of mass is Protein
- 72.5% of calories are Protein
- 1.99¢/g Protein - Pure Original Soy Isolate [amazon.com]
- Price: $32.39 for 4 lbs.
- Unknown % of Protein is Leucine
- 90% of mass is Protein
- 98.2% of calories are Protein
- 2.06¢/g Protein - Zen Principle Brown Rice Protein [amazon.com]
- Price: $46.71 for 6 lbs.
- 8.5% of Protein is Leucine
- 83.3% of mass is Protein
- 76.9% of calories are Protein
- 2.06¢/g Protein - NOW Pea Isolate [amazon.com]
- Price: $47.65 for 7 lbs.
- 8.4% of Protein is Leucine
- 72.7% of mass is Protein
- 74.4% of calories are Protein
- 2.3¢/g Protein - Rule 1 Casein [amazon.com]
- Price: $30.40 for 4 lbs.
- Unknown % of Protein is Leucine
- 73.5% of mass is Protein
- 83.3% of calories are Protein
- 2.37¢/g Protein - MyProtein Impact Whey Concentrate(*) [myprotein.com]
- Price: $89.99 for 11 lbs.
- 13.9% of Protein is Leucine
- 76% of mass is Protein
- 76% of calories are Protein
- 2.55¢/g Protein - Naked Unflavored Pea Protein [amazon.com]
- Price: $52.19 for 5 lbs.
- 9.3% of Protein is Leucine
- 90% of mass is Protein
- 90% of calories are Protein
- 2.95¢/g Protein - NOW Soy Isolate [amazon.com]
- Price: $22.27 for 2 lbs.
- 9% of Protein is Leucine
- 83.3% of mass is Protein
- 88.9% of calories are Protein
- 3.01¢/g Protein - MyProtein Casein (*) [myprotein.com]
- Price: $57.50 for 5.5 lbs.
- 8% of Protein is Leucine
- 76.7% of mass is Protein
- 83.6% of calories are Protein
- 3.02¢/g Protein - MyProtein Impact Whey Isolate(*) [myprotein.com]
- Price: $132.49 for 11 lbs.
- 11.8% of Protein is Leucine
- 88% of mass is Protein
- 97.8% of calories are Protein
- 3.29¢/g Protein - Elevation Vanilla Whey Blend (Conentrate > Isolate) [aldi.us]
- Price: $18.29 for 2 lbs.
- 10.4% of Protein is Leucine
- 61.2% of mass is Protein
- 70.6% of calories are Protein
- 3.4¢/g Protein - Naked Vanilla Pea Protein [amazon.com]
- Price: $52.19 for 5 lbs.
- 10.1% of Protein is Leucine
- 67.6% of mass is Protein
- 71.4% of calories are Protein
- 3.65¢/g Protein - Optimum Nutrition Whey Blend (Isolate > Concentrate) [costco.com]
- Price: $69.99 for 5.6 lbs.
- 11% of Protein is Leucine
- 75% of mass is Protein
- 80% of calories are Protein
[b](*)MyProtein has constantly revolving sales and coupons won't be able to keep up with. You can usually find a 50% off coupon if you search for one online, so I based the calculations assuming you have one, but YMMV.
Stuff I don't consider, but you are free to debate in the comments:
- Vegan, Non-GMO, Kosher, types of flavorings/sweeteners.
- Whether the supplier is honest. The supplement industry is unregulated, and I am only comparing what they claim. That may or may not match what is actually in the product, and I have no way of knowing if they tell the truth or not.
- Serving/scoop size because it is an irrelevant metric. This is normalized by giving a price per gram protein. You can adjust your servings to have as much or little protein as you want.
- Extra ingredients (wanted or unwanted).
- If you want another product considered, add a comment and add a deal so I have a link and discounted price for calculations.
- I will add and remove products, and will post a comment when I do so. If you want to stay current, subscribe to this post.




Leave a Comment
Top Comments
Slickdeals Frontpaged this deal, which takes away my ability to edit the main post.
They also removed several of the products in the comparison and altered some of the pricing in ways that no longer make sense (for example, they changed a 50% my protein coupon to a 35% coupon, but didn't change the per-gram price, making the math wrong).
I have put the original post in the wiki, where I (or anyone else) can edit it.
My favorite, being an obligate carnivore, but didn't include on list because it isn't a protein powder.
Thanksgiving Turkey. An 18lb bird, 59c/lb near thanksgiving, with about 7lb yield after roasting:
- 1.23c per gram of protein
- $10.62 for 7lb of meat
- 53% of calories from protein
- 27.3% of edible mass from protein
- 6.7% of protein is Leucine
I have ten of these in my freezer outside.
It's a sad day in August when you run out of Thanksgiving turkey.
Cost is not the only important thing. Some powders may have more value to you for various reasons that are not considered in this analysis, such as merchant reputability, additional ingredients like Creatine, how well it dissolves, how good it tastes, GMO, Vegan, Kosher, etc... Feel free to discuss all that here in the comments.
As an example, I think Muscle Milk is competitive. It's not the cheapest in cost/g, but it's a major brand sold at stores, probably more reputable, and is primarily whey isolate, but I am suspicious of it's low percentage protein (in both calories and mass), making me think it has a lot of extra stuff that you may not want/need.
120 Comments
Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.
IMO taste of protein powder >>> any other criteria as long as the cost per serving is reasonable to you. I've tried all sorts of protein powders at this point and have also thrown out entire 3-4 lbs because they tasted vile.
You may be more disciplined than me and be able to regularly drink protein shakes regardless of flavor but if you can afford it, do yourself a favor and shop around for a flavor you like. Protein powder is ultimately just a supplement, but it's also sort of food. You wouldn't really shop around for the cheapest fast food burger per ounce, you'd probably just pick the one you like.
Personal brands I like:
ON (probably one of the most popular consumer brands) chocolate is pretty good
Ghost Whey is pretty good for cookie flavors, but pretty expensive for what you get,
Dymatize Gourmet Chocolate is a recent one that I liked.
Out of this list from OP, for most people I'd say just get the Dymatize and call it a day.
Most of the time I'm using it in coffee or baked goods that overpower the flavor anyway.
Once I got a great deal on some Nutricost Macha flavor Isolate. Clearance flavor because nobody wanted it (with good reason). The stuff was completely inedible without sweetener - totally disgusting. But in coffee with sucralose, it was fine. In my pumpkin bars, I couldn't even taste it.
The problem with MyP is their obnoxious rotating coupon codes and sales. I can't nail down a solid price to use for calculations.
weeks ago for Impact Whey Protein, 11 lbs for $69.32. That was for flavored and unflavored
Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.
Thanksgiving Turkey. An 18lb bird, 59c/lb near thanksgiving, with about 7lb yield after roasting:
- 1.23c per gram of protein
- $10.62 for 7lb of meat
- 53% of calories from protein
- 27.3% of edible mass from protein
- 6.7% of protein is Leucine
I have ten of these in my freezer outside.
It's a sad day in August when you run out of Thanksgiving turkey.
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank WolfTheCat
Slickdeals Frontpaged this deal, which takes away my ability to edit the main post.
They also removed several of the products in the comparison and altered some of the pricing in ways that no longer make sense (for example, they changed a 50% my protein coupon to a 35% coupon, but didn't change the per-gram price, making the math wrong).
I have put the original post in the wiki, where I (or anyone else) can edit it.
But that reddit thread you refer to isn't convincing to me. I'm not saying they are honest, but the arguments given there don't make sense.
- I'm not a chemist, but I know not all protein coagulates/curdles when heated. One example - If you refrigerate turkey drippings, the collagen (a protein) thickens into a gelatin. The fat also floats to the top and can be skimmed off. If you heat the gelatin, it re-liquifies. I use that to make soup all the time - clear, liquid, high-protein, fat skimmed off, and delicious.
- I am willing to believe that isolate powders may have different mass/volume ratios based on how fine the powder is. Like table salt vs. kosher salt. Both are 100% salt, but have different mass/volume ratios. Also, some may be "isolated more" than others - I don't know if the manufacturing processes are all identical.
- The claim that it is pure dextrose is just ridiculous, it would be SO easily detectable in an unflavored powder. Customers would know, fast. Dextrose is sugar - the stuff would be super-sickly-sweet. T1 diabetics would end up in the hospital and sue. To give you an idea, Smarties candy is almost 100% dextrose (which, btw, I use as a cheap dextrose supplement)
Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.
Leave a Comment