Slickdeals is community-supported.  We may get paid by brands for deals, including promoted items.
Heads up, this deal has expired. Want to create a deal alert for this item?
expiredWolfTheCat posted Mar 12, 2024 10:36 PM
expiredWolfTheCat posted Mar 12, 2024 10:36 PM

Various Retailers / Brands: Protein Powder Per-Gram of Protein Cost Analysis

(May Vary By Location)

from $0.02/gram

Myprotein
121 Comments 86,572 Views
Visit Myprotein
Good Deal
Save
Share
Deal Details
Note: While some items listed may not be on sale currently, we are promoting these offers on the Frontpage due to strong feedback from and excellent contributions made by the community, who view this as a way to compare products and save money on a more consistent basis between stronger sales.

Various Retailers have select Protein Powders starting at 1.88 Cents per Gram of Protein. Pricing may be subject to change as determined by the manufacturer and/or retailer.

Thanks to WolfTheCat and all other community members involved in contributing to and evaluating this list.
  • Pricing and availability may vary in-store vs. online (where applicable) and/or by region.
  • A higher or lower cost-per-gram-of-protein may not be indicative of quality.
Cost Per Gram of Protein Analysis (lowest to highest):
  • Visit the main forum post here and consider bookmarking this page to check back for any potential future updates/additions.
  • Amazon: 5-lbs. Dymatize Elite 100% Whey Protein Powder $46.18 w/ $7.01 + 15% clipped coupons + Subscribe & Save
    • 2.88 cents/gram of protein
      • 10.8% of Protein is Leucine
      • 69.4% of mass is Protein
      • 71.4% of calories are Protein
    • Free shipping w/ Prime or on $35+ orders
    • You may cancel your subscription any time after your order ships.
Featured Comment:
  • WolfTheCat:"The primary metric here is cost per gram of protein, because I figure that is what you want in protein powder. I also list:
    • The type of protein (Whey, soy, etc...). If it is a blend, I include the first two main components in order. For example Isolate > Concentrate means the blend is primarily isolate and has some concentrate.
    • The size of the container, in pounds. Some people don't want 15lb containers.
    • The percent of protein that is Leucine, considered the most important BCAA and a metric of a quality amino acid profile.
    • The percent of product mass that is protein. More mass-dense proteins have fewer ingredients that you may not want, such as inert ingredients, moisture, fat, and carbs (or, in some cases, heavy metals...).
    • The percent of calories that is protein. This is important for folks avoiding fat and/or carbs."

Editor's Notes

Written by RevOne | Staff

Original Post

Written by WolfTheCat
Product Info
Community Notes
About the Poster
Deal Details
Product Info
Community Notes
About the Poster
Note: While some items listed may not be on sale currently, we are promoting these offers on the Frontpage due to strong feedback from and excellent contributions made by the community, who view this as a way to compare products and save money on a more consistent basis between stronger sales.

Various Retailers have select Protein Powders starting at 1.88 Cents per Gram of Protein. Pricing may be subject to change as determined by the manufacturer and/or retailer.

Thanks to WolfTheCat and all other community members involved in contributing to and evaluating this list.
  • Pricing and availability may vary in-store vs. online (where applicable) and/or by region.
  • A higher or lower cost-per-gram-of-protein may not be indicative of quality.
Cost Per Gram of Protein Analysis (lowest to highest):
  • Visit the main forum post here and consider bookmarking this page to check back for any potential future updates/additions.
  • Amazon: 5-lbs. Dymatize Elite 100% Whey Protein Powder $46.18 w/ $7.01 + 15% clipped coupons + Subscribe & Save
    • 2.88 cents/gram of protein
      • 10.8% of Protein is Leucine
      • 69.4% of mass is Protein
      • 71.4% of calories are Protein
    • Free shipping w/ Prime or on $35+ orders
    • You may cancel your subscription any time after your order ships.
Featured Comment:
  • WolfTheCat:"The primary metric here is cost per gram of protein, because I figure that is what you want in protein powder. I also list:
    • The type of protein (Whey, soy, etc...). If it is a blend, I include the first two main components in order. For example Isolate > Concentrate means the blend is primarily isolate and has some concentrate.
    • The size of the container, in pounds. Some people don't want 15lb containers.
    • The percent of protein that is Leucine, considered the most important BCAA and a metric of a quality amino acid profile.
    • The percent of product mass that is protein. More mass-dense proteins have fewer ingredients that you may not want, such as inert ingredients, moisture, fat, and carbs (or, in some cases, heavy metals...).
    • The percent of calories that is protein. This is important for folks avoiding fat and/or carbs."

Editor's Notes

Written by RevOne | Staff

Original Post

Written by WolfTheCat

Community Voting

Deal Score
+144
Good Deal
Visit Myprotein

Price Intelligence

Model: Muscle Milk 100% Whey Protein Powder, Chocolate, 5 Pound, 66 Servings, 25g Protein, 2g Sugar, Low in Fat, NSF Certified for Sport, Energizing Snack, Workout Recovery, Packaging May Vary

Deal History 

Sort: Most Recent
Post Date Sold By Sale Price Activity
10/04/23Amazon$35
10
09/14/23Amazon$29
11
04/17/23Amazon$34
3
12/10/22Amazon$29 frontpage
115
11/17/22Amazon$40 frontpage
57
03/17/22Amazon$35 frontpage
22
Show More

Current Prices

Sort: Lowest to Highest | Last Updated 12/26/2025, 10:08 PM
Sold By Sale Price
Amazon$68

Leave a Comment

Unregistered (You)

Top Comments

WolfTheCat
2370 Posts
1469 Reputation
More accurate information and additional products available in this post's wiki.

Slickdeals Frontpaged this deal, which takes away my ability to edit the main post.

They also removed several of the products in the comparison and altered some of the pricing in ways that no longer make sense (for example, they changed a 50% my protein coupon to a 35% coupon, but didn't change the per-gram price, making the math wrong).

I have put the original post in the wiki, where I (or anyone else) can edit it.
WolfTheCat
2370 Posts
1469 Reputation
More accurate information and additional products available in this post's wiki.

My favorite, being an obligate carnivore, but didn't include on list because it isn't a protein powder.

Thanksgiving Turkey. An 18lb bird, 59c/lb near thanksgiving, with about 7lb yield after roasting:
- 1.23c per gram of protein
- $10.62 for 7lb of meat
- 53% of calories from protein
- 27.3% of edible mass from protein
- 6.7% of protein is Leucine

I have ten of these in my freezer outside.

It's a sad day in August when you run out of Thanksgiving turkey.
WolfTheCat
2370 Posts
1469 Reputation
More accurate information and additional products available in this post's wiki.

Cost is not the only important thing. Some powders may have more value to you for various reasons that are not considered in this analysis, such as merchant reputability, additional ingredients like Creatine, how well it dissolves, how good it tastes, GMO, Vegan, Kosher, etc... Feel free to discuss all that here in the comments.

As an example, I think Muscle Milk is competitive. It's not the cheapest in cost/g, but it's a major brand sold at stores, probably more reputable, and is primarily whey isolate, but I am suspicious of it's low percentage protein (in both calories and mass), making me think it has a lot of extra stuff that you may not want/need.

120 Comments

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

Mar 14, 2024 11:45 PM
1,226 Posts
Joined Nov 2010
cdog999Mar 14, 2024 11:45 PM
1,226 Posts
You have to be careful with some brands. Myprotein has been around long enough now. Anyone remember American Pure Whey that used to be pushed on here?
Original Poster
Mar 14, 2024 11:54 PM
2,370 Posts
Joined Jan 2024
WolfTheCat
Original Poster
Mar 14, 2024 11:54 PM
2,370 Posts
More accurate information and additional products available in this post's wiki.

For MyProtein, the coupon code MYPRMN is good for 50% off, and should work until 3/20.
1
Original Poster
Mar 15, 2024 12:05 AM
2,370 Posts
Joined Jan 2024
WolfTheCat
Original Poster
Mar 15, 2024 12:05 AM
2,370 Posts
More accurate information and additional products available in this post's wiki.

Quote from dremagus :
I only buy unflavored and with either Nutricost isolate or Isopure (when on sale). I guess I need to crunch the numbers. But I'm primarily concerned with no junk additives and clean.
If you post a nutricost or isopure deal, I'd be happy to put it through the spreadsheet and add it to the wiki.

I've tried Nutricost isolate - good quality, dissolved well. Flavor was awful, but that was because I bought a batch of clearance Matcha flavor, which I think was on clearance because it was disgusting. (Hey, I'm a cheapskate!). I added it to coffee, with sucralose, and used it in baked goods that hid the flavor.
Mar 15, 2024 12:19 AM
1,110 Posts
Joined Jul 2013
dremagusMar 15, 2024 12:19 AM
1,110 Posts
Quote from WolfTheCat :
More accurate information and additional products available in this post's wiki.

I am very skeptical of all supplement companies. For that reason, the bulk of my protein comes from food. I average maybe 20-30g/day from powders when I'm cutting, none when I'm bulking. I figure eating less of it minimizes my risk of the "bad" ingredients that have been found in supplements, like heavy metals.

But that reddit thread you refer to isn't convincing to me. I'm not saying they are honest, but the arguments given there don't make sense.

- I'm not a chemist, but I know not all protein coagulates/curdles when heated. One example - If you refrigerate turkey drippings, the collagen (a protein) thickens into a gelatin. The fat also floats to the top and can be skimmed off. If you heat the gelatin, it re-liquifies. I use that to make soup all the time - clear, liquid, high-protein, fat skimmed off, and delicious.

- I am willing to believe that isolate powders may have different mass/volume ratios based on how fine the powder is. Like table salt vs. kosher salt. Both are 100% salt, but have different mass/volume ratios. Also, some may be "isolated more" than others - I don't know if the manufacturing processes are all identical.

- The claim that it is pure dextrose is just ridiculous, it would be SO easily detectable in an unflavored powder. Customers would know, fast. Dextrose is sugar - the stuff would be super-sickly-sweet. T1 diabetics would end up in the hospital and sue. To give you an idea, Smarties candy is almost 100% dextrose (which, btw, I use as a cheap dextrose supplement)
I'm similar, only 1 scoop isolate and 1 scope collagen (just started this one) per day. The rest from food. This is really the way to go. If I'm lazy and need a bit more I'll just grab a glass of Fairlife milk (especially after a long surf session).
Mar 15, 2024 12:33 AM
98 Posts
Joined Sep 2011
blacktaxi2dMar 15, 2024 12:33 AM
98 Posts
Anyone have experience with NOW sports whey isolate or nutricost isolate? I've always used isopure but damn the cost is insane now. Unflavored and I put it in my morning smoothie
Mar 15, 2024 12:41 AM
536 Posts
Joined Nov 2011
base.roxMar 15, 2024 12:41 AM
536 Posts
Can anyone suggest a good protein that is most similar to whey in terms of nutrition profile and protein density? Whey or any diary based protein wrecks my body. I've been using the trunutriton pea+rice blend but it's getting pretty expensive overt time.
Original Poster
Mar 15, 2024 12:57 AM
2,370 Posts
Joined Jan 2024
WolfTheCat
Original Poster
Mar 15, 2024 12:57 AM
2,370 Posts
More accurate information and additional products available in this post's wiki.

Quote from base.rox :
Can anyone suggest a good protein that is most similar to whey in terms of nutrition profile and protein density? Whey or any diary based protein wrecks my body. I've been using the trunutriton pea+rice blend but it's getting pretty expensive overt time.
Haven't tried them, but the Wiki has a few plant-based options at very low prices. They were removed when this deal got frontpaged. They should have plenty of amazon reviews.

Also, try a pure whey isolate. If whey protein is giving you stomach trouble, it's usually the lactose that is the culprit. Whey isolate has the lactose removed.
Last edited by WolfTheCat March 14, 2024 at 07:11 PM.

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

Mar 15, 2024 01:22 AM
536 Posts
Joined Nov 2011
base.roxMar 15, 2024 01:22 AM
536 Posts
Quote from WolfTheCat :
More accurate information and additional products available in this post's wiki.



Haven't tried them, but the Wiki has a few plant-based options at very low prices. They were removed when this deal got frontpaged. They should have plenty of amazon reviews.

Also, try a pure whey isolate. If whey protein is giving you stomach trouble, it's usually the lactose that is the culprit. Whey isolate has the lactose removed.
Thanks, I was wary of trying the vegan options as they keep talking about the heavy metal content in them. Good call on the whey isolate though, I've been recommended that as an alternative but never gave it a shot. Will probably try that but leaning towards a good quality vegan protein.
Thanks a lot for curating the deals, btw. Very useful.
Mar 15, 2024 03:28 AM
804 Posts
Joined Nov 2013
NinjaGruntMar 15, 2024 03:28 AM
804 Posts
Whereas it's important to understand the $/g of protein, it's also important to understand the % purity protein / g powder. I built a spreadsheet that helps me evaluate the best value with regards to price vs purity.
Mar 15, 2024 04:50 AM
1,904 Posts
Joined Jul 2019
Milk4EverMar 15, 2024 04:50 AM
1,904 Posts
Quote from blacktaxi2d :
Anyone have experience with NOW sports whey isolate or nutricost isolate? I've always used isopure but damn the cost is insane now. Unflavored and I put it in my morning smoothie
Now sports isolate is imho the best protein available on the market. It is quite hard to find unflavored powder nowadays. Their isolate is just protein powder and a bit of sunflower lecithin. The lack of fillers and flavorings is huge in my book. Costwise, you're only paying for the active ingredient, so compared to any flavored pure isolate powder you're getting atleast 10% more protein per $. I try to find it on sale, wherever I can. It comes in 10lb too, which is an amazing deal when on sale, but it's rare.

If you don't have special caloric/lactose concerns, their concentrate is pretty good too.
Last edited by Milk4Ever March 14, 2024 at 11:00 PM.
Original Poster
Mar 15, 2024 07:13 AM
2,370 Posts
Joined Jan 2024
WolfTheCat
Original Poster
Mar 15, 2024 07:13 AM
2,370 Posts
More accurate information and additional products available in this post's wiki.

New SlickDeals have been added to the wiki from ON and Isopure:
1
Mar 15, 2024 01:26 PM
142 Posts
Joined Jul 2009
tognabMar 15, 2024 01:26 PM
142 Posts
Quote from WolfTheCat :
More accurate information and additional products available in this post's wiki.

I am very skeptical of all supplement companies. For that reason, the bulk of my protein comes from food. I average maybe 20-30g/day from powders when I'm cutting, none when I'm bulking. I figure eating less of it minimizes my risk of the "bad" ingredients that have been found in supplements, like heavy metals.

But that reddit thread you refer to isn't convincing to me. I'm not saying they are honest, but the arguments given there don't make sense.

- I'm not a chemist, but I know not all protein coagulates/curdles when heated. One example - If you refrigerate turkey drippings, the collagen (a protein) thickens into a gelatin. The fat also floats to the top and can be skimmed off. If you heat the gelatin, it re-liquifies. I use that to make soup all the time - clear, liquid, high-protein, fat skimmed off, and delicious.

- I am willing to believe that isolate powders may have different mass/volume ratios based on how fine the powder is. Like table salt vs. kosher salt. Both are 100% salt, but have different mass/volume ratios. Also, some may be "isolated more" than others - I don't know if the manufacturing processes are all identical.

- The claim that it is pure dextrose is just ridiculous, it would be SO easily detectable in an unflavored powder. Customers would know, fast. Dextrose is sugar - the stuff would be super-sickly-sweet. T1 diabetics would end up in the hospital and sue. To give you an idea, Smarties candy is almost 100% dextrose (which, btw, I use as a cheap dextrose supplement)
We're not talking about some arbitrary protein here that night be turkey drippings, we're taking specifically about whey which is known to denature in water over 100 degrees.

One other note is that this seller used to be very active on Amazon, but moved to eBay only. I don't know the reason, but it seems a lot harder to get customer support as a buyer with eBay.
Mar 15, 2024 01:32 PM
1,605 Posts
Joined Jul 2007
PuzzleFighterMar 15, 2024 01:32 PM
1,605 Posts
So, which of these actually taste the best and feel the least like you are drinking/eating powder?
Pro
Mar 15, 2024 04:16 PM
538 Posts
Joined Nov 2014
NotMyCupOfTea
Pro
Mar 15, 2024 04:16 PM
538 Posts
what to get what to get...

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

Mar 15, 2024 04:32 PM
57 Posts
Joined Jan 2012
3lvisMar 15, 2024 04:32 PM
57 Posts
Quote from WolfTheCat :
More accurate information and additional products available in this post's wiki.

My favorite, being an obligate carnivore, but didn't include on list because it isn't a protein powder.

Thanksgiving Turkey. An 18lb bird, 59c/lb near thanksgiving, with about 7lb yield after roasting:
- 1.23c per gram of protein
- $10.62 for 7lb of meat
- 53% of calories from protein
- 27.3% of edible mass from protein
- 6.7% of protein is Leucine

I have ten of these in my freezer outside.

It's a sad day in August when you run out of Thanksgiving turkey.
That is $.003 /gram!
1

Leave a Comment

Unregistered (You)

Popular Deals

Trending Deals