85" TCL 85QM850G QM8 QLED Mini-LED 4K 120Hz HDR Smart TVs w/ Google TV
+ Free Shipping
11% off
Amazon
41 Comments 23,754 Views
Visit Amazon
Deal Details
  • Note: Availability for pickup may vary.
Thanks to Community Member csrgrado for finding this deal.
Specs:
  • Resolution: 4K Ultra HD (3840 x 2160)
  • Refresh Rate: 120Hz
  • Display Technology: QLED + Mini LED
  • Local dimming: 85": 2300 zones / 75": 1920 zones
  • Wi-Fi 6
  • HDR ULTRA (Dolby Vision IQ, HDR10+, HDR10, & HLG)
  • Smart Platform: Google TV
  • Works with: Amazon Alexa, Google Assistant, Apple HomeKit
  • Ports:
    • 4x HDMI (1x eARC)
    • 1x USB 2.0
    • 1x Ethernet
Editor's Notes
Written by SaltyOne | Staff
  • Rated 4.2 out of 5 stars from Amazon reviews.
  • Rated 8.3 for Mixed Usage by RTINGS.com.
  • If you're not a student, there's also a free 1-Month Amazon Prime trial available.
Original Post
Written by csrgrado
Product Info
Community Notes
About the Poster
Deal Details
Product Info
Community Notes
About the Poster
Specs:
  • Refresh Rate: 120Hz
  • Wi-Fi 6
  • Smart Platform: Google TV
  • Ports:
    • 4x HDMI (1x eARC)
    • 1x USB 2.0
    • 1x Ethernet
Editor's Notes
Written by SaltyOne | Staff
Original Post
Written by csrgrado
Community Voting
Deal Score
+16
Good Deal
Visit Amazon
Price Intelligence
Model: TCL 85-Inch QM8 QLED 4K Smart Mini LED TV with Google TV (85QM850G, 2023 Model) Dolby Vision, Dolby Atmos, HDR Ultra, Game Accelerator up to 240Hz, Voice Remote, Works with Alexa, Streaming Television
Deal History
Sale Price
Slickdeal
  • Today
Current Prices
Sort: Lowest to Highest | Last Updated 5/13/2026, 01:12 PM
Sold By Sale Price
Leave a Comment
Unregistered (You)
Top Comments
esphil
2393 Posts
312 Reputation
ChrisBobson
5259 Posts
904 Reputation
I'd say I wish I would've went with a Sony instead, as originally planned.
ElatedKestrel3820
462 Posts
51 Reputation
42 Comments
Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.
May 24, 2024 07:13 PM
Joined Jun 2009
backforwardbackMay 24, 2024 07:13 PM
Quote from fauxreals :
Recent software update fixed this actually.
software does not change DSE and scaling.
A good scaler can make a 480p single looks pretty close to 720p
May 24, 2024 07:18 PM
Joined Nov 2007
esphilMay 24, 2024 07:18 PM
Quote from MarcusQT3 :
I can't wall mount this but how sturdy would you say the stand is?
May 25, 2024 01:55 AM
627 Posts
Joined Jul 2019
goosedudeMay 25, 2024 01:55 AM
627 Posts
Bought the 65" of this TV last fall and it has been fantastic. Perfect for gaming and sports and 4K movies. What more could you ask.
May 26, 2024 12:50 AM
337 Posts
Joined Dec 2010
byzdalmytMay 26, 2024 12:50 AM
337 Posts
Quote from Slicky67 :
Not my experience at all. I have 3 TCL's, a 75" series 6, a 55" and 40" series 3. Had them all for several years without ANY issues whatsoever.
We've got 2 of the 55" TCL Roku ones that Walmart rolls out every Black Friday for like $288.
One is still going strong after 3yrs and the other one DIED exactly at 1yr, 1 month!
So I don't know. I've had the 85" TCL on my watch list for awhile but now I don't know if I trust them or not.
Last edited by byzdalmyt May 25, 2024 at 05:57 PM.
12 Posts
Joined Jun 2020
LeithkoriasMay 26, 2024 02:33 PM
12 Posts
534 Posts
Joined Dec 2013
rigmasterMay 26, 2024 02:50 PM
534 Posts
Quote from Slicky67 :